Вже влітку, 1 липня цього року земля сільськогосподарського призначення стане об'єктом ринкових відносин. Тим самим мораторій на продаж землі, який діяв понад 20 років буде скасовано. Той самий мораторій під час дії якого - ринок землі існував, проте у тіні, і за допомогою різноманітних корупційних схем земельні ділянки роками розкрадалась. 5 - мільйонів державної землі за роки незалежності було виведено в приватну власність через схеми з безоплатною приватизацією - про це заявив міністр аграрної політики України.
І крім описаної міністром ситуації з землею та надрами, випадків корупції на Рівненщині вистачало. Ось до прикладу в березні 2019-го року 14 осіб одночасно захотіли по 2 гектари землі, яку Зорянська сільрада ніби-то берегла для учасників АТО. Всі в один день подають заяву до ГУ Держгеокадастру Рівненщини, а чиновники в свою чергу незабарились- земля була виділена вже за 2 місяці, в той час як пересічні громадяни - чекають не один рік. Тоді без скандалу не обійшлось.
Згодом очільника ГУ Держгеокадастру Рівненщини Мигаля та його заступника було звільнено. Під час дії мораторію було чимало способів його обійти - пояснює кандидатка юридичних наук Тетяна Блащук.
Додає, після відкриття ринку землі, громадяни зможуть вільно купувати та продавати земельні ділянки. Що ж передбачає даний закон:
- купівля та продаж земель с/г призначення буде дозволено громадянам України, проте з розрахунку не більше 100 гектарів в одні руки
- покупці не можуть мати бізнес за кордоном або в офшорах
- питання про продаж землі іноземцям може бути вирішене тільки на референдумі
- до 2024 року юридичні особи не зможуть купувати землю с/г призначення
- ціна земельної ділянки не може бути меншою від її нормативно грошової оцінки.
А згідно з даними Держгеокадастру нормативно-грошова ціна гектару сільськогосподарської землі на Рівненщині одна з найнижчих в Україні і становить трохи менше 22 тисяч гривень.
Одні юристи кажуть що відкриття ринку землі це позитивне явище, яке зможе підняти ВВП та зміцнити економіку- інші ж заперечують - відкривається "скринька Пандори". Однак пересічний українець відтепер має право вільно як купити так і продати власну землю, що було раніше заборонено мораторієм.
За жодних умов землю не зможуть придбати компанії, власниками яких є громадяни країни-агресора. А вже з 1 січня 2024 року купувати землю зможуть і юридичні особи.
Читайте також: Чому на Рівненщині олія подорожчала майже вдвічі?