День вишиванки: історія свята
Вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету в 2006 році. Її надихнув знайомий, який постійно носив вишиванку. Того року в вишиванки одяглися кілька студентів і викладачів Чернівецького університету. Протягом наступних років масштаби святкування в Україні тільки росли: вже у 2010 році День вишиванки відзначали, зокрема, у Львові, Рівному, Запоріжжі та Сімферополі. Крім того, до нього почала долучатися Українська діаспора по всьому світу: США, Канаді, Німеччині, Італії, Франції, Португалії, Румунії.
Долучитися до святкування Дня вишиванки не складно - варто лише прийти на роботу або навчання в українській вишитій сорочці.
Читайте також: Випускницям на замітку: як створити ідеальний образ
Історія вишивки і традиції
Історія вишивки на території України має не одну тисячу років. Особливе ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, в яку роками збирали придане. Бідна дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку - 50-70 сорочок, а багата - 100 і більше.
Згідно з повір'ям, сорочку для немовляти повинна була вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстра співали пісні і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір та її ненароджену дитину.
У вишивці сакральне значення має все - від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Вишиванка вважається оберегом від усього поганого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси і міцного здоров'я, а також щастя. В Україні вишивка також символізує і сімейну пам'ять, вірність і любов в сім'ї. Кожен регіон мав свої візерунки.
Читайте також: Подарунки на хрестини: що повинні подарувати хресні батьки дитині
Легко дізнатися Борщівську вишиванку з Тернопільської області. Тут переважає чорний колір. Існує легенда, що під час татарського набігу загинули всі місцеві чоловіки, тому жінки з навколишніх сіл поклялися протягом 7 поколінь вишивати тільки чорні сорочки.
Буковинська сорочка завжди з яскравими квітами. Космацька - з помаранчевими і жовтими фарбами. Полтавчани люблять вишивати білим по білому.
Мали вишивальниці і своє свято - День Варвари 17 грудня. У цей день не можна було ні прибирати, ні прати, ні глину місити, а тільки вишивати.
Мода на вишиванки
У 19-му столітті Іван Франко почав поєднувати вишиванку з європейським костюмом і поклав початок своєрідній моді. Сучасники згадували: "Де б він не з'являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком і вишитою сорочкою під пишними комірами і краватками".
В кінці 19 століття про український традиційний одяг заговорила вся Європа, яку важко чимось здивувати.
Вишиванки є у голлівудських актрис українського походження Міли Йовович і Міли Куніс. Від тренда не відстають й інші кінодіви - вишиті сорочки носили, зокрема, Ума Турман, Холлі Беррі і Енн Хетуей.
Вишиванки або характерні для них орнаменти використовувалися в колекціях таких світових брендів як Dolce & Gabbana, Gucci і Valentino.