«Закрита» реформа
Село Бабин Гощанського району одне з перших взялося впроваджувати реформу у себе. Бабинська об’єднана територіальна громада – серед перших п’яти утворених на Рівне нщині . Тут, кажуть, відчули всі обіцяні урядовцями блага: гроші, добровільність, демократія. І справді, при формуванні громади ніхто нікого силою не заганяв, а першопрохідці – завжди знімають вершки. Ще б тільки уміли їх їсти й не заляпатись.
Так, власне, не сталося: на посаду голови ОТГ обрали нового керівника, чекали від держави фінансування. Й отримали разом із грошима – скандал про нераціонально використані гроші й занадто дорогі комп’ютери для школи.
За тим – іще один іміджевий промах: у дослідженнях проведених ГО «Атикорупційний моніторинг», саме Бабинська ОТГ на одному з останніх місць по відкритості і прозорості роботи, на запити не відповідають, на навчання не приїжджають, з активістами не спілкуються.
Місцеві запевняють: то все наклепи, бо ж досі з усіма подібними «відкритостями» справи не мали, тому спершу нехай активісти навчать, а там, дивись, ми підтянемось.
Поміж тим, Бабинська ОТГ насправді унікальна для Рівне нщини. Адже саме до неї прагне приєднатися іще одна сільська рада – Городоцька. А тут почалися найцікавіше, бо на сільраду вже накинуло оком потенційна інша ОТГ, яка має об’єднати усі села району, які залишилися. Місцеві проти, а от районна влада – за. Тож усіма можливими і неможливими методами впливу намагається на процес впливати. Поки без результату для себе, але й затягуючи перше на Рівне нщині приєднання сільради до вже утвореного ОТГ.
Ні вашим, ні нашим
Білокриницька сільська рада від Бабина у кількох кілометрах. Але у питанні впровадження реформи відстала значно. Тут про об’єднання громад тільки й чули. До того ж те, що повинні приєднатися до Квасилова – селища поміж двома містами Рівним і Здолбуновим. Захвату від того нема: де ми, а де ваш Квасилів? Задумалися про приєднання до Рівного. Мовляв, недалеко, інфраструктура дозволяє, чимало людей саме в обласному центрі працює, і діти у міських садочках-школах вчаться. Та й місто ніби готове маршрутку пустити до Білої криниці після об’єднання. Та тільки одна біда: ані Квасилів, передбачений перспективним планом, ані бажане Рівне жодних кроків до утворення однієї ОТГ не роблять.
Тож Біла криниця вже веде перемовини із наближеними сільськими радами – Шубківською та Городищанською про утворення свої територіальної громади з центром не десь, а у себе. А чому ні? Реформа рухається, то чого чекати з моря погоди?
Найбільші, але не єдині
Села Зоря, Оржів та Клевань одні з найбільших у Рівне нському районі. Перспективним планом їх, а також іще дві невеликі сільські ради, об’єднали у одну потужну громаду. Щоправда на практиці місцеві не зуміли поділити «булаву управління». Після численних торгів, де ж буде центр новоутвореної громади, населені пункти розійшлися кожен у свою сторону. Зоря, бажаючи залишити за собою верховенство, заговорила про об’єднання з Радухівською сільрадою. А Клевань та Оржів кілька разів налагоджували і припиняли домовленості про об’єднання разом із Жобринівською сільрадою. Нині триває чергова стадія перемовин, за якою знову визначають – де ж буде центр. Поки, ніби, у Клевані…
Масла у вогонь підливають й різноманітні чутки. Мовляв, саме районна влада прагне загальмувати усі процеси, аби врешті таки «запхати» усі села району в одну громаду. Тож на місцях усі кроки стараються робити максимально публічними, щоб не зірвалася ідея «добровільності реформи об’єднання»…
Гальмування чи вичікування?
У Здолбунівському районі досі не утворено жодної громади. А районний центр – місто Здолбунів – і взагалі направило лист, про те, що ми цілком самодостатні й не хочемо нікого до себе приєднувати, якщо можна – ми самі собі ОТГ.
Та не все так сумно, адже іще у 2015 році в районі могла утворитися чи не перша ОТГ в області, домовленості вже були, рішення, наче теж, аж раптом керівники сілких рад… передумали. Так процес на тому і загальмувався.
Щоправда експерти з децентралізації не настільки категоричні у висновках. Кажуть, якщо врахувати усі можливі фінансові зміни, то потенційні громади можуть і не вижити… Тож позиція необ’єднання – це, можливо, не так гальмування процесів, як вичікувальна позиція – що нам запропонують далі, як законодавець і урядовець діятимуть у майбутньому.
Як триває впровадження реформи з децентралізації на Рівне нщині читайте згодом на www.rivne1.tv.
*Матеріал створений на основі прямих ефірів проекту «Голос громади» на «Рівне 1»