1. Що приховує назва?
Сама назва «Згущене молоко» відразу налаштовує позитивно. Але якщо придивитись уважніше, то маленькими літерами знизу може бути уточнено, що це «Продукт молочний з цукром», «Згущенка», «Продукт молочний натуральний» тощо. На етикетці справжнього згущеного молока буде чітко написано: «Молоко згущене з цукром», «Молоко незбиране згущене з цукром», «Молоко концентроване без цукру». Саме такому продукту потрібно надати перевагу.
2. «Секретні» позначки на банці
Варто обирати згущене молоко, на якому зазначений стандарт виготовлення ДСТУ – це найважливіший індикатор достовірності продукту. Обравши згущенку саме з цим маркуванням у вас більше шансів придбати справжній продукт. Потрібно уважно вичитати дату виготовлення та термін придатності. Оптимальний термін зберігання згущеного молока в бляшаних банках становить один рік, а у пластикових – усього два або три місяці.
3. Аналіз складу продукту
Зверніть увагу на склад продукту: у справжньому згущеному молоці не повинно бути нічого, крім власне молока і цукру, а жирність повинна становити щонайменше 8,5%. У якості антиокислювача в справжньому згущеному молоці використовується тільки аскорбінова кислота, а в якості стабілізаторів – деякі похідні натрію або калію.
Якщо у складі продукту вказані не лише молочні жири, а й рослинні, то цей продукт уже не може називатися натуральним.
Якщо у складі згущеного молока присутній крохмаль, то знайте, що його використовують для штучного загущення, тож будьте готові, що він суттєво погіршить смак продукту. Найчастіше для виготовлення згущеного молока виробники використовують пальмове (кокосове) молоко, яке дешевше за натуральне коров’яче, і діоксид титану (Е-171). Це неорганічний пігмент, барвник без смаку і запаху, білий аморфний порошок, який використовують для виробництва паперу, гуми, лакофарбових матеріалів. Запам’ятайте цю позначку і зробіть висновки.
4. Етикеткиа
Що б там не казали, а дизайн упакування відіграє дуже важливу роль при виборі згущеного молока. Саме тому недобросовісні виробники маскують свою продукцію, використовуючи схожість із «картинкою», яка вже заслужила довіру у покупців. Тому потрібно уважно розглядати етикетку.
Ємність для згущеного молока може бути залізною – з тонкої лудженої сталі (консервної жерсті) або поліетиленовою. Найкраще обирати другу, оскільки залізо, яке входить до складу матеріалу банки, може дуже негативно позначитися на стані самого молока.
Часто, для запобігання контакту молока із залізом, стінку баночки покривають тонким шаром спеціальної речовини, але цей шар настільки тонкий, що при деформації банки може просто тріснути.
5. Відкриваємо банку
Якщо у згущеному молоці є грудочки цукру, це свідчить про те, що виробник використовував неякісний підсолоджувач. Або ж умови зберігання були порушені, чи термін придатності давно минув. Колір згущеного молока має бути білим із кремовим відтінком. Якщо ж він світло-коричневий – значить, була порушена технологія виготовлення даного продукту.
Консистенція згущеного молока не має бути надто рідкою – це свідчить про те, що з самого початку в сировині було дуже мало білка. А якщо продукт надто густий, то містить багато рослинних жирів або ж його зберігали при високій температурі. Аромат згущенки має нагадувати пастеризоване молоко без сторонніх запахів.
6. Найсправжніша згущенка – домашня
Щоб бути упевненим в якості, найкраще готувати згущене молоко самостійно. Головний секрет успіху у якісному незбираному молоці високої жирності. Найкраще – якщо воно домашнє і обов’язково свіже.
Домашня згущенка виходить густа, з ароматом карамельки і неймовірно смачна! До того ж, її можна тривалий час зберігати у холодильнику. А якщо у вас є мультиварка, то приготування згущеного молока стане ще простішим, тому що всю роботу візьме на себе ця помічниця.