Напевно кожній господині відомо, що під час приготування будь-якої страви найбільш трудомістка частина роботи припадає на чищення, подрібнення та шинкування різних продуктів. Тому багато в чому успіх готового блюда залежить від використаних в процесі приготування ножів.

Їх, як правило, на кухні має бути кілька, кожен з яких відрізняється від інших формою, масою та розміром. Щоби ножі прослужили якомога довше і добре справлялися з роботою, необхідно дотримуватися кількох простих правил догляду за ними.

– Перед першим використанням ніж обполіскують гарячою водою;

– Після кожного застосування ніж миють з додаванням миючого засобу для посуду, потім протирають м'якою ганчіркою по напрямку до леза. Особливо важливо це робити після нарізки лимона або цибулі, щоб уникнути появи темних плям на лезі, яких потім буде важко позбутися. Не рекомендується мити ножі в посудомийній машині, так як це може пошкодити матеріал та затупити лезо;

– Не можна зберігати ножі в мокрому вигляді;

– Прибрати плями з леза можна за допомогою наступного методу: пробку з корка змочують у соняшникову олію і сіль та протирають нею ніж. Потім ніж промивають холодною водою і витирають сухою ганчіркою;

– Для чищення ножів можна використовувати спеціальну пасту;

– Доглядати потрібно за всіма ножами в будинку, навіть за тими, які використовуються дуже рідко. Столові прибори, що лежать без діла, псуються і тьмяніють;

– Найкраще користуватися дерев'яною або поліпропіленової обробною дошкою. Скло і камінь тупят кухонні ножі.

Як зберігати?

– Для ножів повинно бути виділено окреме місце, якщо вони будуть лежати разом з виделками і ложками, то швидко стануть тупими і непридатними до застосування. У наш час можна знайти безліч спеціальних пристосувань для зберігання ріжучих предметів.

– Зберігати ножі можна у дерев'яний або металевий блоках, які мають спеціальні отвори. Часто такі блоки продають разом з набором ножів, але їх можна придбати і окремо.

– У багатьох комплектах кухонних меблів передбачені спеціальні дерев'яні ящики для ножів. Вони заховані від сторонніх очей, але в той же час завжди знаходяться під рукою господині.

– Найбільш просте і практичне пристосування для зберігання ножів - магнітний тримач. Його можна прикріпити просто на стінці.

– Для кухні, оформленої в сучасному стилі, чудово підійдуть прозорі тримачі.

– Для тих, хто не хоче або не вміє точити ножі, пропонуються спеціальні тримачі з функцією заточки. Завдяки такому пристрою гострі кухонні ножі будуть завжди на своєму місці.



догляд за ножами

Як заточити?

Навіть самий чудовий ніж з часом втрачає гостроту. І тоді постає питання: чим його заточити? Існує чимало пристосувань для цієї справи. Найбільш популярні з них:

– Точильний камінь - основний інструмент для заточування ножів. Він буває різної зернистості: тонкозернистий (для правки і доведення ножа), середньої зернистості (для відновлення кромки) і грубої зернистості (для виправлення кута заточування і форми ріжучої кромки). Не варто купувати маленький точильний камінь, чим більше його розміри, тим він зручніше в користуванні;

– Мусат - сталевий або керамічний стрижень. Сталевий мусат нагадує круглий напилок з борозенками, спрямованими по осі. Тим часом як керамічний має більш тонку і крихку структуру. Такі вироби призначені для правки ножів;

– Наждачний папір. Бажано користуватися водостійким наждачним папером, попередньо закріпивши його на рівній поверхні;

– Інструмент для правки ножа - спеціальний пристрій, який складається з декількох металевих або керамічних дисків, частково вкладених одне в одного. Таке пристосування найбільш безпечне і не вимагає спеціальних навичок.

Однак існують ножі, які не потрібно заточувати.

Це дуже популярні сьогодні керамічні ножі. Такі вироби не тупляться, проте недоліком їх лез є підвищена крихкість. Крім того, існують моделі, які мають функцію самозаточування. Вона забезпечується за допомогою покриття ріжучої кромки особливим шаром.

Від зручності, функціональності і якості ножів залежить не тільки результат приготування страви, але й настрій кухаря. Тому не ігноруйте поради щодо правильного догляду. І нехай у вашому домі завжди будуть гострі кухонні ножі!

Джерело