Опущення дна матки в народі називають опусканням живота перед пологами. Лікарі ще називають цей процес становленням плоду. Опускання живота свідчить про початок підготовки вашого і дитячого організмів до пологів і є одним з найбільш ранніх провісників пологів.
Коли відбувається опущення
Визначених термінів, коли відбувається опускання живота перед пологами, немає, адже це всього лише відносниа ознака, і родова діяльність може початися в будь-який час.
У жінок, які вперше народжують, як правило, зменшення дна матки може відбуватися за 2-4 тижні до початку родової діяльності, тобто приблизно в 36-38 тижнів. Однак слід пам'ятати, що це всього лише середньостатистичні дані, тому жінці не варто рівнятися на своїх знайомих «в положенні» і не хвилюватися, якщо живіт не змінив свого положення і в більш пізні терміни.
Час опускання живота і його вираженість залежать від багатьох чинників:
1. Первісне положення дитини. У деяких випадках дитина навіть в більш ранні терміни вагітності може лежати досить низько, висота дна матки в такому випадку ніколи не досягає максимальних розмірів, які не збільшуються до рівня діафрагми. При такому розташуванні плоду нікуди більше опускатися і, відповідно, не відбувається зменшення висоти дна матки і опущення живота;
2. Вузький таз. Якщо у жінки анатомічно звужений таз, то у неї також живіт не опускатиметься або опуститься незначно. Це пов'язано з невідповідністю розмірів передлежачої частини дитини і розмірами малого тазу (особливо виражено при великих розмірах плода);
3. Слаборозвинені м'язи передньої черевної стінки. Якщо у жінки мають бути повторні пологи, то опущення живота відбувається набагато пізніше: за кілька днів або перед самим початком родової діяльності, що пов'язано з ослабленням мускулатури передньої черевної стінки.
Як же точно помітити опустився живіт чи ні?
Для того щоб не прийняти бажане за дійсне, вам доведеться поспостерігати за собою деякий час в дзеркалі. У міру опускання живота ви будете відзначати явні зміни в його формі - вам буде здаватися, ніби він став менше. Також ви відзначите і опущення його нижче ребер (для цього треба точно знати на якому рівні він був ще зовсім недавно). Разом з цим ви відзначите і те, що вам нарешті стало легше дихати, що пояснюється опусканням передлежачої частини плода, наслідком чого є закінчення «окупації» діафрагми, шлунка та легень і ви нарешті зможете вдихнути на повні груди і забути про задишку. Зникнуть і болі в ребрах, малюк більше не буде вас боляче бити по печінці, а його ворушіння вже не завдаватимуть вам ніякого дискомфорту.
Однак, разом з полегшенням дихання, з'являться нові неприємні моменти, які є нормальним передпологовим явищем:
• посиляться больові відчуття в районі лобкової кістки;
• внаслідок того, що опустився плід, він почне тиснути на малий таз, вас почнуть турбувати тягнучі болі (може здаватися, ніби-то кістки таза почали розходитися);
• при ходьбі вас можуть почати мучити сильні болі;
• можлива поява болю в сечовому міхурі, в промежині;
• часто також спостерігається і часте сечовипускання або нетримання сечі; найчастіше жінок починають турбувати (або посилюються) запори.
Але найголовнішим доказом опущення живота стануть чергові виміри гінеколога, які повинні підтвердити те, що тепер дно матки знаходиться на 5 см нижче звичайного, а окружність животика приблизно становить 100 см. Але ви можете і самі провести свої власні «вимірювання» для чого потрібно просто покласти долоньку на живіт вище рівня матки: якщо між грудьми і маткою вільно помістилася вся долоня, значить, живіт опустився.
Що робити після опущення живота?
Опущення дна матки все ж є передвісником пологів, тому жінці слід почати готуватися до майбутньої події:
• Повідомити акушера-гінеколога про зміни живота. Даний факт допоможе фахівцю остаточно визначитися з передбачуваною датою пологів і при необхідності часом передпологовій госпіталізації жінки в стаціонар;
• Визначитися з вибором пологового установи та спеціаліста, який буде вести пологи;
• Підготувати всі необхідні речі для перебування в пологовому будинку самої жінки і дитини.
Але найголовніше - залишатися спокійною і радіти майбутній зустрічі зі своєю крихіткою.