Звичайно, у кожної з жінок пологи проходять індивідуально, по-своєму. Але ж обізнаний - значить, озброєний. Тому знати якомога більше «до» може бути (і, як правило, так і буває) не просто корисним, а вирішальним. Ось, наприклад, розривів під час пологів, яких так бояться і побоюються всі породіллі, у багатьох випадках можна уникнути. Багато що залежить від вашої поведінки по час пологів і підготовки до них ще в період виношування.
Причини розривів під час пологів
Чи пройдуть пологи без болю і розривів, безпосередньо залежить від еластичності тканин. Наведемо основні чинники, що знижують її:
- Вік. Пологи в 30 років, особливо якщо вони перші, часто не обходяться без розривів або розрізів;
- Великий плід;
- Занадто швидкі пологи;
- Сильні потуги, коли виходить голова і плечі;
- Запальні процеси;
- Рубці.
Будь-яка з цих причин може привести до розриву або необхідності розрізу під час пологів. Хоча, треба визнати, що в більшості випадків доктору все ж вдається цього уникнути.
Профілактика розривів під час пологів
Щоб пологи пройшли без ускладнень, потрібно підготувати своє тіло. Профілактику розривів робити не складно, потрібно лише бажання.
Почніть щодня робити вправи Кегеля: 2-3 рази в день стискайте і розслабляйте м'язи промежини і тазового дна протягом 10-15 хвилин. Не менш ефективний масаж промежини з оливковою олією (щодня). В останні тижні вагітності влаштуйте собі рослинно-молочну дієту. Після неї тканини стануть значно еластичнішими.
І найголовніше - постарайтеся перемогти страхи вагітних. Вони сковують м'язи, збільшуючи тим самим ймовірність розриву тканин при пологах в кілька разів.
Реабілітаційний період
Якщо ж уберегтися від розривів не вдалося, вам доведеться доглядати за швами і дотримуватися деяких правил в поведінці, поки вони не загояться. Реабілітаційний період включає дезінфекцію швів (перекисом водню і зеленкою або марганцівкою), що проводиться один раз в день, а також часте їх обмивання - після кожного відвідування туалету. Дуже важливо правильно підмиватися в цей період - тільки в напрямку від лобка до заднього проходу. І ретельно висушувати шви. Краще деякий час після миття полежати без білизни, щоб все підсохло самостійно. І не забувайте про те, що прокладки потрібно міняти якомога частіше (хоча б кожні дві години), щоб рана залишалася сухою. Перші 2-3 дні дуже небажано ходити в туалет по великому (є ризик розбіжності швів), в зв'язку з чим потрібно дотримуватися дієти, зокрема, виключити з раціону клітковину. Якщо ж ви відчуваєте позиви до дефекації - попросіть чергову акушерку дати вам глицериновую ректальну свічку для пом'якшення стільця. Крім того, близько місяця (у всіх по-різному, може і днів десять) «пошитій» породіллі не можна сідати (хіба тільки злегка сідати на одну сідницю), тому дитину доведеться годувати тільки лежачи або стоячи.
Ось такі елементарні заходи догляду в поєднанні з правильним харчуванням після пологів значно прискорять загоєння.