19 січня всі християни відзначають велике свято - Хрещення Господнє (Водохреща). Саме хрещення означає очищення душі і тіл. Купання у цей день - це традиція зі своїми правилами. Багато сміливців приймають героїчне рішення скупатись в ополонці. Віруючі люди стверджують: купання в ополонці на Водохреще для православної людини - не небезпека, а благо, яке може принести навіть чудесне зцілення від хвороб. Втім, перш ніж стрибнути в ополонку, запам'ятайте кілька простих правил, які зроблять ваше занурення безпечним.

Перш ніж зважитися на купання, ознайомся з основними правилами купання в ополонці на Водохреще.
Правило перше для купання в ополонці на Водохреще: протестуй свій організм на наявність медичних протипоказань.

Лікарі категорично заперечують проти купання в ополонці на Хрещення при наявності таких проблем зі здоров'ям:
- запальні захворювання носоглотки, придаткових порожнин носа, отити;
- серцево-судинні захворювання;
- епілепсія, перенесені травми черепа; склероз судин головного мозку;
- неврити, поліневрити;
- цукровий діабет, тиреотоксикоз;
- глаукома, кон'юнктивіт;
- туберкульоз легенів, запалення легенів, бронхіальна астма, емфізема;
- нефрит, цистит, запалення придатків, запалення передміхурової залози;
- виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит;
- венеричні захворювання.

Правило друге: для купання в ополонці на Хрещення потрібно правильно вибрати місце.
Водохресні свята для рятувальників - це чималий головний біль. Люди лізуть у воду, де заманеться... Результат буває дуже сумним.
Ідеальна ополонка для купання в ополонці на Водохреще - це:
- перевірений місце. Бажано - організоване, а не сільський ставок опівночі,
- глибина купелі не повинна перевищувати 1,8 м,
- купіль повинна бути огороджена, щоб уникнути випадкового падіння у воду.

Правило третє не забудьте про "обмундирування"!
Вам знадобляться: купальник або плавки, рушник і махровий халат, комплект сухого одягу. Візьміть з собою і якесь взуття, щоб не йти по льоду босоніж - це далеко не кожній людині під силу. Але врахуйте, що тапочки не повинні бути на гумовій підошві - вона ковзає.
Можна взяти вовняні товсті шкарпетки, в них дійти до ополонки, в них же і плавати.
Після купання потрібно переодягтися в суху білизну.

Правило четверте для купання в ополонці на Водохреще: перед купанням злегка розігрійтесь, але не до сьомого поту. Роздягнувшись, помахайте руками, зробіть декілька присідань, нахилів. Тіло повинне бути гарячим, але не пітним.

Правило п'яте для купання в ополонці на Водохреще: православна традиція передбачає триразове занурення в ополонку з головою. Але майте на увазі, що купання в ополонці на Хрещення - це не канон, а традиція. Тобто не буде гріхом, якщо ви побережете свою голову, знаючи, що доведеться їхати з мокрим волоссям по морозу.

(Правило шосте для купання в ополонці на Водохреще: бережіться ейфорії! Багато людей, занурившись у воду, відчувають прилив нестримної радості, який провокує їх затриматися у воді хвилин на п'ять. Майте на увазі, що цей напад радості - не благодать Божа, а наслідок складних хімічних реакцій, що протікають в організмі під впливом холоду. Затримавшись у воді під впливом ендорфінів, ви ризикуєте своїм здоров'ям.

Правило сьоме для купання в ополонці на Водохреще: зігрійтеся після купання! Розітріть тіло рушником, швидко одягніться. І випийте що-небудь гаряче: чай, наприклад.

Правило восьме для купання в ополонці на Водохреще: ніякого спиртного до купання! І максимум, що можна собі дозволити після - це трохи церковного кагору. Широко поширена думка про те, що спиртне гріє організм. Але це тільки в перші півгодини після ухвалення! Потім настає зворотний ефект, який може призвести до серйозних застуд.

Правило дев'яте для купання в ополонці на Водохреще: довіряй своєму організму! І, якщо погляд на холодну воду викликає у вас жах, подумайте ще раз - чи варто?

Правило десяте для купання в ополонці на Водохреще: не заходьте у воду без молитви. Нехай короткої ("Отче наш", наприклад), хай своїми словами, але зверніться в цей день до Бога зі словами, що йдуть з самого серця.

І, перед тим як зайти у воду, поговоріть з нею. Вода - це особлива інформаційна сутність у будь-який день року. А на Водохреща вона дійсно жива. Попросіть її очистити тебе від старого, непотрібного і наповнити тебе світлом і чистотою!

pic

Який прихований сенс купання в ополонці на Водохреще?

Вважається, що людина, занурюючись в ополонку на Водохреща, змиває з себе всі гріхи. Але самі священики дуже обережно трактують таємний сенс традиції купання в ополонці на Водохреще.

По-перше, ополонка - це чисто слов'янський "винахід". На священній річці Йордан ополонок немає, там тепло.

По-друге, купання в ополонці - це суто народна традиція, від слідів якої позбутися неможливо!


pic
Священники по-своєму дивляться на купання в ополонці на Водохреща. Так, вони не втомлюються підкреслювати, що купання в ополонці на Хрещення має сенс лише для глибоко віруючої людини, для інших це - забава, що граничить з гріхом.

Що стосується духовних правил, то традиція купання в ополонці на Хрещення не є каноном, тому жорстких правил тут немає.
Але деякі рекомендації від священників щодо купання в ополонці на Водохреше все-таки є:

Порада перша. Обов'язково підіть до церкви на службу, перш ніж зважитись на занурення в ополонку на Водохреще. Це налаштує Вас на відповідний лад.

Порада друга. Перш ніж зважитися на купання в ополонці на Водохреще, попросіть благословення на це у священика. Хороший священик зможе оцінити, чи піде це тобі на користь з точки зору вашого духовного і фізичного здоров'я, чи ні.

Порада третя. Перед тим, як зробити останній крок до ополонки, постарайтеся відірватися від метушні, якої у цей день завжди з надлишком. Загляньте всередину себе, запитайте - чого ви чекаєте від свого вчинку? Що це для вас - данина моді, прагнення до «подвигу» або справді подія з духовним змістом?

Порада четверта. Занурюватися бажано тричі з головою, осіняючи себе хресним знаменням зі словами «В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа»

Порада п'ята. Не спокушайте Господа! Відчуваючи, що купання в ополонці для вас дійсно подвиг, не лізьте у воду! Чекаючи від Бога милості у відповідь на свою нерозсудливість, ви здійснюєте гріх, а не очищаєтеся.

Порада шоста. Перед купанням в ополонці не пийте спиртних напоїв, не куріть, не лайтеся, уникайте засудження будь-кого за щось.

Порада сьома. скупавшись в ополонці на Водохреще, не поспішайте з розмовами! Вийдіть з ополонки, розітріть тіло рушником, не поспішаючи одягнися. Зберігайте в собі внутрішню зосередженість, не поспішайте розсіяти порожніми словами те, що тільки отримали. Інакше таїнство купання в ополонці на Хрещення нічим не буде відрізнятися від занурення в холодну воду після баньки і веничка.


За матеріалами: megasite.in.ua.