Січень - перший місяць року. За народними уявленнями цей місяць має два обличчя: одне - старе, одне - молоде. Старе обличчя звернене в минуле, а молоде - в майбутнє.

За народними прикметами січень має бути холодним - "У січні і горщик в печі замерзає». За старих часів говорили: "Бережи нас від теплого січня". Була така прикмета - «Якщо в січні березень, в березні січень». Ще помічали: "Ворона кричить опівдні, у бік півдня - до тепла, на північ - до холоду", "Собака розтягується на підлозі і спить, розкинувши лапи, - до теплої погоди".

1 січня - Новий рік. А також день пам'яті мученика Боніфатія. Мученик Воніфатій - помічник від запою. Прокинувшись 1 січня, потрібно обов'язково вийти на вулицю. Народна прикмета свідчить - «Який перший день січня, такий і перший день літа». Синички з ранку пищать до морозу. Горобці нахохлившись - до негоди.

1-2 січня городники сіють насіння перцю і томатів для тепличного вирощування. А 3 січня сприяє для посадки ріпчастої цибулі на вигонку на вікні, а також посіву петрушки.

6 січня. Святвечір. Настають особливо сильні морози. Зоряне небо в різдвяний святвечір віщує добрий врожай ягід і великий приплід у худоби. У цей день з ранку починали робити генеральне прибирання, ставили тісто, милися в лазні і одягали все чисте. Різдво не можна зустрічати в чорному одязі, щоб не накликати хвороби і всякі інші неприємні сюрпризи. У Святвечір пекли сочні коржики з тонко розкатаного тіста. Перший сочник в святвечір віддавали вівцям. Взагалі в цей вечір потрібно було рясно погодувати всю худобу. А ще було таке цікаве заняття у наших предків - з тіста робили маску, яку надягали на обличчя і через неї дивилися в підворіття на перехожих. Якимось таємничим чином нашим прапрабабусям вдавалося скласти уявлення про своє майбутнє, судячи з зовнішності першого перехожого, побаченого через маску.

З святвечора до 14 січня прикмети не рекомендували вимітати сміття з хати. Все сміття, зібране в купу, треба було спалити у дворі. А ще в різдвяний святвечір селяни змушували своїх дітей лазити під стіл і «цикати», як курча, для того щоб добре водилися кури.

7 січня. Різдво Христове. У колишні часи всі Святки славили Христа, ходили з вертепами - ящиком для лялькових вистав на біблійні сюжети.

8 січня. Відзначали в народі «бабине свято - свято каш ». «У свято каш всяк з ложкою ходить - повний черпак сім'ю не розжене».

12 січня. Онисії зимові. У цей день чекали гостей і самі ходили в гості. Частування повинно було бути щедрим - «Перед гостем на стіл - і гриби, і різноманітної їжі, і вариво з печі на стіл мечи».

13 січня. Василів вечір. Щедрування. Якщо в ніч вітер віє вітер, то рік буде спекотним і врожайним, західний віщує добрі надої і велика кількість риби в річках і озерах, а східний вітер обіцяє рясний урожай фруктів.

14 січня. Новий рік за старим стилем. Василь Великий. Середина зими. Якщо на Василя з ранку туман, то буде гарний урожай влітку і восени.

15 січня. Сильвестр - Січень жене завірюху за сім верст. Курячий свято. Дітям у старовину дарували півнів з глини. У цей день знахарки відшептували молитвами лихоманку. Їм допомагали святі - Святий Сильвестер і Святий Серафим.

16 січня. У цей день у давнину безчинствували відьми, так і норовили увійти в будинок. Для того щоб убезпечити себе, на стільцях ставили хрести - відьма на такий стілець нізащо не сяде. Щоб відьма не змогла навести порчу, носили мило за пазухою або суцвіття хмелю у взутті. У цей день потрібно було краще дивитися за коровами. Відьми могли задушити їх на смерть. Щоб такого не сталося, над воротами прив'язували сальну свічку. 17 січня - день пам'яті преподобного Феоктиста. За народним повір'ям, у цей день потрібно було знайти чортополох, що стирчить з-під снігу, відламати невеликий шматочок і зашити в ладанку, яку слід було носити поряд з хрестом, щоб уникнути наведення чар та інших діянь нечистої сили.

18 січня. Водохресний святвечір - голодний вечір. Це і є той самий всім нам з дитинства відомий «Водохресний вечір». За уявленнями наших предків, це час нестримного розгулу нечистої сили. У цей вечір під виглядом добре знайомої людини в будинок може проникнути нечистий. Щоб уникнути проникнення в будинок непроханого гостя, на всіх дверях і віконних рамах крейдою ставили хрести. Це вважалося надійним захистом від бісів і відьом.

19 січня. Хрещення. Водохресні морози. Якщо день похмурий і сніжний, то врожай буде багатим. Зараз собаки гавкають в наших будинках, якщо нудьгують або чують чужого на сходовій клітці. За старих часів ж вони гавкали до великої дичини, віщуючи вдале полювання. Християни називають цей день Богоявленням, тому що в цей день відбулося хрещення Ісуса Христа. Вважалося, що якщо хреститися в цей день, то будеш щасливим все подальше життя. У старовину в цей день багато хто прагнув змовитися про майбутнє весілля, щоб родина була щасливою і молоді жили у злагоді і достатку.

21 січня. Омелян Зимовий. Заметілі і бурани раніше в цей день були звичайним явищем, про що говорить і прислів'я - «Омелян, накрутив буран».

23 січня. Григорій Літовказатель. Іній на деревах і стогах в цей день до мокрого і холодного літа.

24 січня. Федосієве тепло. На Федосієве тепло, чекай ранньої та теплої весни.

25 січня. День мучениці Тетяни. Сонце, визирнув з-за хмар на Тетянин день, обіцяє ранній приліт птахів. А якщо на Тетянин день похмуро і йде сніг, то літо буде дощовим. Тетяну вважають покровителькою студентів, тому що в 1755 році в цей день імператриця Єлизавета заснувала Московський університет. З тих пір студенти завжди радісно відзначають це свято.

28 січня. Петро-Павло дня додав. Сирий вітер у цей день - до сирого літа.

29 січня. Петро-полукорм. Скотина в селах до цього часу з'їдала половину припасеного з осені корму.

30 січня. Антон презимній. У цей день траплялися відлиги, а слідом за ними наступали сильні морози. Звідси і прикмета, що зимовому теплу вірити не можна.

31 січня. Афанасій Ломонос. На Русі стояли люті Афанасієвські морози. Старі люди говорили: «Ломонос морозить ніс». Примічали, якщо ворони літали і кружляли зграями, то скоро сильний мороз вдарить. А ще 31 січня вважалося найкращим днем для вигнання відьом. Пурпурний захід у січні - до великого снігопаду; а якщо сонце сідає і переливається в червону зорю, то до ранку будуть мороз і вітер.

А взагалі січень у різнобарв'я свят летить непомітно, і до його кінця серце вже б'ється в передчутті весни. Ще трошки, ще трохи - і у лісах з'являться перші проліски.