Нове дослідження виявило зв'язок між горем від втрати близької людини і біологічним старінням.
Дослідження провели вчені зі Школи громадської охорони здоров'я Мейлмана Колумбійського університету, пише Interesting Engineering. Вони виявили, що у людей, які втратили батька, партнера, брата, сестру або дитину, спостерігалися ознаки прискореного біологічного старіння, ніж у тих, хто не втратив.
"Дослідження показує тісний зв'язок між втратою близьких упродовж усього життя від дитинства до зрілого віку та більш швидким біологічним старінням", - прокоментувала провідна авторка дослідження Еллісон Айелло.
З віком клітини, тканини й органи функціонують менш ефективно, що підвищує ймовірність розвитку хронічних захворювань. Біологічне старіння визначається за допомогою ДНК-маркерів, які називаються епігенетичним годинником. Цей годинник показує, як швидко старіють тіла на клітинному рівні.
Айелло сказав, що було мало досліджень того, як втрата близьких на різних етапах життя впливає на ДНК-маркери.
У дослідженні взяли участь тисячі людей від підліткового до дорослого віку, щоб вивчити вплив втрати на біологічний вік. Дані були отримані з лонгітюдного дослідження здоров'я підлітків і дорослих, яке розпочалося в 1994-95 роках.
Втрати були розділені на дві групи: ті, що були пережиті в дитинстві або підлітковому віці (до 18 років), і ті, що сталися в дорослому віці (від 19 до 43 років). Дослідження також оцінило сукупну кількість втрат протягом життя людини.
Дослідження показало, що чим більше втрат, тим швидше відбувається біологічне старіння. Вплив був найбільш вираженим, коли дві або більше втрат сталися в дорослому віці.
"Зв'язок між втратою близьких і проблемами зі здоров'ям протягом життя добре відомий. Але деякі етапи життя можуть бути більш уразливими для ризиків для здоров'я, пов'язаних із втратою, і накопичення втрат, мабуть, є істотним чинником", - пояснила Айелло.
Смерть батька або брата чи сестри в молодому віці може бути глибоко травмуючою. Вона може призвести до проблем із психічним здоров'ям, когнітивних труднощів і підвищеного ризику серцевих захворювань та передчасної смертності. Ба більше, ці наслідки для здоров'я можуть зберігатися або проявлятися протягом тривалого часу після того, як сталася втрата.
Дослідники наголосили, що, хоча втрата може мати довгострокові наслідки для здоров'я незалежно від віку, вплив часто є більш серйозним у роки становлення особистості, як-от дитинство та підлітковий вік.
"Ми досі не до кінця розуміємо, як втрата призводить до поганого здоров'я і більш високої смертності, але біологічне старіння може бути одним із механізмів", - підсумувала Айелло.