Відмінності зимової та літньої гуми
Моделі для літа та зими відрізняються за складом гуми. Для холодної пори року підбирають м'які суміші, які можуть затвердіти на морозі без втрати робочих властивостей. Вони не тріскаються та не лопаються під навантаженням. Літні, навпаки, набагато твердіші, щоб розм'якшення на жарі не вплинуло на характеристики.
При цьому основні вимоги до сезонних шин однакові. Якщо в інструкції вказано розмір R15, потрібно купити гуму на 15 дюймів і для літа, і для зими. Також потрібно дотримуватися розміру центрального отвору та кріпильних елементів для дисків. Часто їх купують у комплекті та зберігають також у несезон, тому потрібно вибирати уважно.
Також відрізняється малюнок протектора. Для зимових моделей він глибший, з широкими канавками та великими високими блоками. Скандинавський тип часто доповнений шипами, що добре працюють на снігу та льоду. Плечові блоки обов'язково посилені, щоб підвищити стабільність курсу та допомогти на різких поворотах.
Літні шини роблять з вужчими канавками та значною кількістю ламелів, щоб посилити водовідведення з плями контакту. Блоки нижчі, оскільки розраховані на асфальт або тверду ґрунтову поверхню. Тому вони не підходять для глибокого снігу чи льоду.
Недоліки літніх шин взимку
Гумова суміш при температурі нижче +7°С починає тверднути, тому стає чутливішою до будь-яких ударів та гострих предметів. На високій швидкості може луснути, що небезпечно для пасажирів та інших учасників дорожнього руху. Існує ще низка неприємних наслідків:
- зменшується пляма контакту з дорогою та, відповідно, зчеплення з поверхнею;
- знижується керованість та значно збільшується гальмівний шлях;
- покришки набагато швидше зношуються через невідповідність вимогам.
У крайньому випадку, коли ремонт автомобіля затягнувся або з інших причин потрібно проїхати на літній гумі, варто дотримуватись швидкості 30–40 км/год і вести дуже акуратно. У законодавстві немає штрафів чи інших покарань використання літніх покришок взимку, але краще подбати про власну безпеку. Ідеальним рішенням буде виклик евакуатора, якщо іншого виходу немає.