Чому українці стали рідше брати мікрокредити
Аналітики фінансового ринку вважають, що на скорочення кількості запитів на мікропозики вплинули три фактори:
- Зменшення кількості клієнтів. Через воєнні дії за межі країни виїхали кілька мільйонів працездатних осіб, які були потенційними позичальниками. Так, за словами експертів сервісу emporium.com.ua, кількість запитів на промокоди в категорії “Фінанси та кредити” торік у першому півріччі зменшилася втричі.
- Скорочення лімітів та зміни в умовах кредитування. Щоб застрахуватися від ризиків, фінансові установи зменшили середній розмір позики, а окремі навіть збільшили відсоткову ставку. Щоправда, як зазначають співробітники ресурсу Emporium, оформити кредит можна на досить вигідних умовах. Приміром, застосувати в МФО CreditKasa промокод з https://emporium.com.ua/shops/creditkasa-com-ua.
- Зниження кредитоспроможності споживачів. Інфляція, зменшення реальних доходів, зростання безробіття породжують невпевненість у завтрашньому дні. Люди скорочують витрати, ретельно планують покупки, з урахуванням наявних у них коштів.
Прогнози на 2023 рік
Аналітики очікують, що у нинішньому році попит буде активно відновлюватися, українці братимуть більше кредитів. Прогнозується збільшення приблизно на 40%. Підставою для таких прогнозів стало зростання кількості мікропозик, яке почалося в торік у четвертому кварталі й продовжується нині. Ситуація на фінансовому ринку стабілізується, панічні настрої знижуються, споживчий попит на неокупованих територіях збільшується. Люди купують більше, зокрема, електроніки та побутової техніки, тому мають потребу в невеликих позиках.
Експерти також очікують, що у другому півріччі люди почнуть повертатися додому, так що клієнтська аудиторія розшириться. Та розраховувати на зниження ставок не радять. Швидше за все вони залишаться на нинішньому рівні. Також навряд чи будуть змінені інші умови кредитування, як-от сума та термін видачі.
Кількість фінустанов на ринку навряд чи збільшиться, тому що Нацбанк проводить досить жорстку регуляторну політику, анулює ліцензії порушникам закону.
Тим, хто планує оформляти позику в МФО, радять користуватися не лише кредитним калькулятором. Слід детально дізнатися про комісії та додаткові платежі, умови повернення, можливої пролонгації, штрафні санкції у випадку недотримання договору. А також порівняти пропозиції та вибрати найбільш вигідну, ураховуючи свій фінансовий стан.