200 днів триває запекла боротьба за незалежність і самобутність України. Кожен боронить свій фронт: військовий, волонтерський та культурний.

 Про це повідомляє Рівненська обласна державна адміністрація.

«Для творчих людей зброя – це мистецтво. Артисти Рівненщина підбадьорюють людей, проводять благодійні концерти на підтримку ЗСУ. Попри кризу та війну, оголошення простою частині працівників – заклади галузі не припинили роботу. Навпаки адаптувалися до нових умов», - розповідає начальниця управління культури і туризму ОДА Любов Романюк.

Артисти-волонтери
З перших днів війни Рівненський обласний академічний музично-драматичний театр почав функціонувати як волонтерський штаб. Не зупинялася основна робота закладу, проходили вистави і репетиції нових постановок.

Війна як можливість
Обласні мистецькі заклади запровадили в практику нові мистецькі проекти – такі як «Музика в укритті», «Кіно в театрі», «Кіно в бібліотеці». Нині Рівненська область долучилася до ініційованого Офісом Президента кіномистецького проекту «Кіно заради перемоги», де усі охочі зможуть безкоштовно переглянути українські фільми.

Проєкт «Підвал-ТВ» згуртував весь мистецький простір театру ляльок у підвальному приміщенні. В ініціативі «Мистецький цоколь» працівники органного залу експериментально задіяли цокольне приміщення. Проєкт Рівненської обласної філармонії «Ми є» згуртував хорових співаків з різних регіонів України. Рівненський обласний центр народної творчості ініціював серію культурно-освітніх зустрічей для переселенців «Етноосвіта: всі в купочці».

Рівненська обласна бібліотека для дітей організувала марафон родинного читання «Тату-почитай!». Впродовж декількох тижнів 22 татусі-захисники читали твори для понад сотень дітей. За підсумками читань вийшла збірка для читань у колі сім'ї «Тато читає».

У рамках міжнародного проекту «Бібліотекарі України та Німеччини – разом до Перемоги» громади Рівненської області отримали персональні комп’ютери. Сьогодні бібліотеки стали цифровими хабами, які надають доступ до дистанційної освіти та роботи, проводять курси української мови, заняття з психологічної реабілітації тощо.

200 ляльок-мотанок з 10 областей України

У переддень Незалежності у Рівному презентували оригінальну виставку ляльок-мотанок. Вони ілюструють карту області. Кожна мотанка представляє окрему територіальну громаду з її особливим колоритом. Це відбулося в рамках Всеукраїнського благодійного проєкту «Народний оберіг». У його рамках, надіслали 200 ляльок-мотанок з 64 громад Рівненщини та 9 областей України (Львівська, Волинська, Тернопільська, Київська, Чернігівська, Одеська, Запорізька, Дніпропетровська, Харківська).

Релокований фестиваль
У зв’язку із війною, цьогоріч Всеукраїнський фестиваль української народної іграшки та гри, який зародився на Луганщині, пройшов у місті Рівне в «Етносаду». Тут поєдналися традиції Полісся і Слобожанщини. Очільник Луганщини Сергій Гайдай висловив слова вдячності начальнику Рівненської ОВА Віталію Ковалю та всім, хто долучився до організації традиційного фестивалю Луганщини.

Декомунізація Рівненщини
З початку березня з державного обліку було знято та демонтовано 29 пам’яток культурної спадщини радянського періоду. Близько 600 вулиць Рівненщини перейменовано. У бібліотеках області вилучалися книги російського видавництва.

Підтримка творчості
Попри важкий воєнний час на Рівненщині продовжили підтримувати культурну сферу. Фінансування з обласного бюджету отримали 4 гранти голови облдержадміністрації та голови обласної ради, для 10 працівників і ветеранів галузі виплачуватимуться стипендії на творчі проекти.