Фото ілюстративне
18 лютого 2022 року – п’ятниця. Цього дня в Україні та світі День Плутона. В православному календарі – день пам’яті святої Агафії, а також вшановують пам’ять Феодосія Чернігівського.

До Нового року залишилось 316 днів.

Яке сьогодні свято в Україні і світі

18 лютого в Україні святкують День Плутона. 1930 року Плутон відкрив Клайд Томбо. Протягом 76 років Плутон вважали дев’ятою планетою, але від 1992 року такий статус небесного тіла почав викликати деякі сумніви. Багато подібних на Плутон об’єктів було виявлено в Поясі Койпера (це одна з областей сонячної системи). Тому 24 серпня 2006 року Міжнародним астрономічним союзом Плутон було визнано карликовою планетою. Цей статус тримається і донині. Хоча існує низка вчених, які не приймають таке твердження і продовжують називати Плутон планетою.

Плутон розташований від Землі дуже далеко (від від 4,2 до 7,5 мільярда км), а тому ми мало знаємо про це небесне тіло. Свою назву карликова планета отримала на честь бога підземного світу Плутона, який існував у римській міфології. Вчені стверджують, що температура поверхні цього небесного тіла становить приблизно -233 до -213 за Цельсієм. Від Сонця до Плутона майже 6 мільярдів км. А його розмір це дві третини Місяця.

Як можна відсвяткувати День Плутона? Дізнайтеся якомого більше інформації про цю цікаву карликову планету. Наприклад, сходіть в найближчий планетарій або знайдіть інформацію в мережі. А ще можна ділитися своїми думками, цікавими світлинами та іншим за хештегом #PlutoDay в соціальних мережах.

Які сьогодні свята ще в світі:

 • День батарейки;
 • День дегустації вина;
 • День діалекту в Ямамі (Японія);
 • Національний день розпивання вин в США.

Яке сьогодні, 18 лютого, церковне свято

18 лютого в церковному календарі – день пам’яті святої мучениці Агафії. Вона пережила чимало страждань у часи, коли відбувалося гоніння за християнами. Саме тому її називають мученицею. Агафія народилася в Палермо в заможній і дуже відомій родині. З дитинства відрізнялася тим, що вміла бачити хороше і погане в людях.

Сповідувала християнство. Тому під час гонінь сенатор-язичник наказав своїм воїнам привести до нього Агафію та намагався залучити її до язичництва незаконним шляхом. Проте дівчина відмовилася. Про неї часто казали: “Легше пом’якшити камінь і розтопити залізо, ніж переконати цю дівчину”. За те, що не послухала сенатора, Агафію засудили до жорстоких тортур. Вночі, після всіх перенесених мук, до неї прийшов апостол Петро та вилікував всі рани. Коли вранці сенатор побачив, що дівчина вилікувана, то дуже розлютився. Він наказав продовжити тортури.

Того ж дня в місті трапився сильний землетрус. Перелякані мешканці вирішили, що то Бог карає їх за знущання з Агафії. Її повели до темниці і вона там мирно померла. Через рік після її смерті прокинувся вулкан Етна. Налякалися жителі, кинулися до могили Агафії та взяли її одяг з труни, щоб себе захистити. Виверження одразу припинилося. Тому святу мученицю Агафію вважають захисницею від пожеж.

А ще 18 лютого вшановують пам’ять святителя Феодосія Чернігівського. Він вів сподвижницьке життя і служив прикладом для багатьох християн. Народився у сім’ї священника Микити Углицького, здобував освіту в Києво-Братській колегії (при Києво-Богоявленському монастирі). Вільний час присвячував молитвам і читанню Святого Письма. Прийняв постриг в Києво-Печерській Лаврі.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 18 лютого

Сьогодні іменини святкують: Антон, Феодосій, Михайло, Олександра, Василина, Агата.

Талісманом людини, народженої 18 лютого є обсидіан. Це камінь вулканічного походження. Корінні американці часто називали обсидіан “слізьми апачі”. Вважалося, що обсидіан лікує свого господаря від простуди і проблем з органами шлунково-кишкового тракту.

Що не можна робити цього дня

 • 18 лютого забороняється багато працювати.
 • Не варто переїдати і зловживати алкоголем.
 • 18 лютого не ходять в гості.
 • Не треба давати і брати гроші в борг.

Народні прикмети і традиції на 18 лютого

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на сьогоднішній день:

 • дивилися, який сьогодні день: якщо мороз, значить весна прийде рано і буде теплою;
 • 18 лютого вже немає снігу, літо буде посушливим;
 • якщо 18 лютого вдарить мороз, літо буде спекотним;
 • якщо вже тепло, то зима закінчилася;
 • на вулиці стоїть морозна погода, літо буде без дощів.

Здавна Агафію, пам’ять якої шанують 18 лютого, називали “Коровницею”, тому що вважали її захисницею домашньої худоби. Саме до цього дня у неврожайні роки вже закінчувалося сіно, яке заготовляли на зиму. Від голоду найбільше потерпали саме корови, яким сіна потрібно було найбільше. Тому 18 лютого селяни обов’язково молилися святій Агафії, щоб вона захистила корів, а їжі їм вистачило до весни. Також існувала традиція вішати в хліві личак (взуття селян), який обмазували дьогтем, а на коров’ячі роги освячений хліб. Вірили, що там можна захистити домашню худобу від мору.

Також існувало повір’я, що 18 лютого по двору ходить нечиста сила, яка несе смерть коровам. Її потрібно було відганяти. Для цього запрягали худобу і орали шляхи на селі. Вважали, що нечиста сила не зможе перейти борозну.

Джерело: ТСН

Читайте також: У Рівному шукають претендентів на премію імені Георгія Косміаді