Фото ілюстративне
12 лютого 2022 року – субота. Цього дня в Україні та світі святкують Міжнародний день науки і гуманізму (День Дарвіна), Міжнародний день шлюбних агентств, Всесвітній день кіно. А ще День Червоної руки. В православному календарі велике свято – Собор Трьох Святителів, Трисвяття або Василіїв день.

До Нового року залишилось 322 дні.

Яке сьогодні свято в Україні і світі

12 лютого в Україні та світі святкують Міжнародний день науки і гуманізму. Це свято ще відоме як День Дарвіна, адже дату обрали на честь дня народження відомого вченого Чарльза Дарвіна (1809 рік), який був основоположником теорії природного відбору і теорії еволюції. Свято запровадили за ініціативи Роберта Стефенса 1995 року.

Головна мета цієї події – заохотити людство до принципів наукового мислення, інтелектуальної хоробрості, цікавості. Її присвячують не лише ідеям самого Чарльза Дарвіна. Цього дня намагаються розповсюджувати науку в цілому. Подія стала популярною в навчальних і наукових закладах. Тут влаштовують тематичні конференції, конкурси, сипозіуми, вечірки.

Також 12 лютого святкують молоде свято Міжнародний день шлюбних агентств. А ідея запровадження його належить Україні. Українська шлюбна агенція зареєструвала 1 грудня 2010 року День шлюбних агентств, який швидко став популярний в усьому світі. Але дату вирішили змінити на 12 лютого, адже через кілька днів весь світ святкує День Закоханих.

Цікавий факт: перша в світі шлюбна агенція з’явилася в Лондоні 1650 року. А її засновником став купець Генрі Робінсон.

Третя Академія кінематографічних мистецтв і наук 2020 року запровадила святкувати в другу суботу лютого Всесвітній день кіно. Цього року свято припадає на 12 лютого. Головна мета цього дня – показати людям, що фільми можуть надихати.

12 лютого – День Червоної руки (або День дітей-солдатів). Ця подія була започаткована Організацією Об’єднаних Націй 2009 року. Саме тоді набув чинності протокол щодо участі неповнолітніх у воєнних діях. Міжнародний день пам’яті дітей-солдатів підтримує понад 100 країн світу.

Головна мета події – закликати людство до дій, які спрямовані проти вербування неповнолітніх, а також підтримати тих дітей, які залишилися без дитинства через війну. На жаль, навіть сьогодні деякі країни світу (зокрема, Уганда, М’янма, Судан) використовують дітей у воєнних конфліктах.

Які сьогодні свята ще в світі:

 • День Лінкольна у США;
 • День бюстгальтера в Японії;
 • День молоді в Венесуелі.

Яке сьогодні, 12 лютого, церковне свято

12 лютого в церковному календарі – день пам’яті Василя Великого Кесарійського, Григорія Богослова Назіанзина та Івана Золотоустого (Трисвяття або Собор Трьох Святителів). Його започаткували ще в IX столітті, коли йшли гарячі дискусії, який з трьох служителів важливіший. Під час цієї суперечки вирішили, що вони всі є рівними, а тому навіки стали служителями Трійці.

Єпископ Іван за дорученням святителів об’єднав всі дні пам’яті цих святих в єдине свято. Перша згадка про вшанування пам’яті 12 лютого Собору Трьох Святителів датується 1076 роком. За старим стилем свято припадало на 30 січня.

Троє святителів народилися в родинах християн, а тому їх часто асоціюють з сімейною святістю. Василій Великий був архієпископом Кесарії Каппадокійської, церковним письменником та богословом. Разом зі своїм другом Григорієм Богословом він був каппадокійським Отцем Церкви. Іван Золотоуст та Григорій Богослов були архієпископами Костянтинопольськими, а також богословами.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 12 лютого

Сьогодні іменини святкують: Вольдемар, Володимир, Василь, Іван, Григорій, Максим, Степан, Петро, Федір, Пелагея.

Талісманом людини, народженої 12 лютого є сардонікс. Назва каменю походить від давньогрецького міста Сард, яке було столицею Лідійського царства в VII столітті до нашої ери. Сардонікс вважали дорогоцінним каменем, а тому його могли дозволити собі лише багатії. В Давній Греції камінь був сімейним талісманом.

Що не можна робити в цей день

 • 12 лютого забороняється шити і прясти.
 • Не варто цього дня підковувати коней, бо інакше будуть ноги і руки боліти.
 • 12 лютого відмовтеся від походу в гості.

Народні прикмети і традиції на 12 лютого

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на сьогоднішній день:

 • дивилися, який сьогодні день: якщо місяць червоного кольору, то буде сильний вітер;
 • вітряна погода 12 лютого на сирий рік;
 • в сад 12 лютого прийшли зайці, чекайте морозу;
 • іній на деревах до приходу тепла;
 • північний вітер означає, що буде сильне похолодання;
 • на сніг 12 лютого виходять миші, буде відлига;
 • кінь лягає на землю до снігу чи тепла;
 • сонце заходить за хмару, значить чекайте бурану.

12 лютого було прийнято відвідувати храм, молитися трьом святителям. А ще наші пращури цього дня задумувалися, чи правильно вони виховують дітей, адже це – день сімейної святості. Після відвідин церкви вся сім’я обов’язково збиралася разом, сідала за стіл і читала молитву на порозуміння і примирення ворожих. На столі повинно було стояти три запалені свічки.

Джерело: ТСН

Читайте також: МОЗ затвердило нове меню для дитячих садків