Фото ілюстративне
25 січня 2022 року – вівторок. В церковному календарі – день пам’яті Татіани (Тетяни) Римської (в народі – Тетянин день). Цього дня 1924 року у французькому містечку Шамоні починаються I зимові Олімпійські ігри, а 2004 року на поверхню Марса здійснює посадку другий американський марсохід “Опорт’юніті”.

До Нового року залишилося 340 днів.

Яке сьогодні свято в Україні і світі

25 січня святкують Тетянин день, який у деяких країнах прийнято називати Днем студента. Адже свята Татіана Римська, пам’ять якої православна церква вшановує цього дня, була покровителькою учнів та студентів.

25 січня студентам варто відвідати церкву і поставити свічку за успіхи у навчанні. Увечері ті, хто навчається в учбових закладах, традиційно влаштовують гучні вечірки. Також 25 січня вітають з днем ангела Тетян.

Яке сьогодні свято ще в світі:

 • День щасливих сніговиків;
 • День Роберта Бернса в Шотландії (Роберт Бернс – відомий шотландський поет);
 • День винятково для себе;
 • День навпаки (потрібно всі слова говорити задом наперед);
 • День подяки наставнику;
 • Національний день планування відпусток у США.

Яке сьогодні, 25 січня, церковне свято

25 січня в церковному календарі – день пам’яті великомучениці Татіани (Тетяни) Римської. Народилася в багатій римській сім’ї. Батька дівчини тричі обирали консулом. Він таємно сповідував християнство, а тому свою доньку також виховав у цій вірі. Коли Татіана досягла свого повноліття, вона байдуже ставилася до багатств та інших благ. Дівчина всім серцем полюбила благочестиве життя і хотіла віддати себе Церкві, відмовившись від заміжжя.

За доброчесність, відданість Богу та інші чесноти Татіану зробили дияконесою в римському храмі. Весь свій час вона молилася, допомагала хворим, біднякам та відвідувала в’язниці.

Коли землями правив малолітній імператор Олександр, прийняла мученицькі страждання від градоправителя Ульпіана. Татіану відвели в храм, щоб вона там поклонилася язичницьким ідолам. Однак свята почала молитися і раптом почався землетрус, який розколов ідолів на частини. За це святій жінці викололи очі. Але вона стійко винесла всі муки та молилася, щоб катам відкрилася духовна правда. Усі кати увірували в Христа, впали долілиць і возвели руки до небес. За це їх спочатку катували, а потім стратили.

Наступного дня Татіану знову мучили. Її оголили, різали тіло, били. Але раптом з її ран замість крові почало текти молоко, яке в повітрі обернулося пахощами. А самі мучителі відчували страшні болі. Дев’ятеро з них навіть померло на місці.

Третього дня святу знову привели на суд. Однак всі побачили, що за ніч вона стала абсолютно здоровою. Її почали вмовляти, щоб жінка принесла жертву богині Діані. Тоді свята перехрестилася і голосно помолилася. Пролунав гуркіт грому, а блискавка спопелила самих жреців та ідолів.

Мученицю знову катували та кинули до в’язниці. Вночі до неї з’явилися Божі Ангели та зцілили всі рани. Зранку Татіану вивели в Колізей та спустили голодних левів. Однак тварини лягли біля її ніг і почали лизати руки. А коли левів завели знову до клітки, вони пошматували одного з катів. Святу кинули в вогонь, але він не взяв її тіла. Язичники подумали, що Татіана відьма, а тому вирішили обстригти волосся (в давнину вірили, що саме у волоссі вся сила чарівниці).

Наступного дня Татіану привели до храму Зевса, але вона знову почала молитися, і ідол впав. Замучені кати вирішили стратити жінку. Разом з нею мученицьку смерть прийняли інші християни, зокрема і батько Татіани. Сталося це близько 225 року.

А ще 25 січня церква вшановує пам’ять святителя Сави, архієпископа Сербського. З дитинства преподобний цікавився православними рукописами, а також старанно вивчав саме духовні предмети. У миру звали Ростислав. В юнацтві таємно покинув батьківський дім, щоб служити в монастирі у Афоні та вчити святу науку. Зумів переконати свого батька і прийняти постриг. Дуже скоро отримав високий духовний сан.

Своїм благословенням Сава окропив чимало церков в Сербії, а також звернув багато людей до християнської релігії. Преподобний також подорожував світом та спілкувався з різними людьми. Мандрівку свою святитель закінчив у Болгарії, де й помер.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 25 січня

Які сьогодні іменини: Галактіон, Макарій, Петро, Савва, Євпраксія, Тетяна.

Талісманом людей, народжених 25 січня, є агат. Напівдорогоцінний камінь, поверхня якого має смугасте забарвлення. Агати бувають різного кольору, в залежності від місцезнаходження. Найчастіше у природі зустрічаються світлі камені. З давніх давен агат використовували для виготовлення декоративних і ювелірних прикрас.

Народні прикмети і традиції на 25 січня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на сьогоднішній день:

 • дивилися, який сьогодні день: якщо рано зійде сонце - весною швидко потепліє і пташки з теплих країв повернуться;
 • на Тетяний день сніг означає, що літо буде сирим та дощовим;
 • яка погода 25 січня, такою буде і в грудні;
 • з півдня дме вітер - літо буде маловрожайним та посушливим;
 • ясна та морозна погода 25 січня на хороший врожай, а тепла і сніжна на неврожайний рік;
 • цього дня заметіль, значить буде багато хліба;
 • зоряне небо вказує на ранню весну.

Серед простого люду було чимало традицій святкування Тетяниного дня. Цього дня жінки намагалися провести генеральне прибирання оселі. А ще вважали, якщо дівчинка народилася 25 січня, то з неї виросте хороша господиня. Старші жінки пекли короваї у вигляді сонця. Особливе місце у святкуванні цього дня відводили саме цьому небесному світилу. Селяни вважали - якщо піднятися на високий пагорб та загадати бажання, дивлячись при цьому на сонце, то загадане здійсниться. А віряни 25 січня обов’язково відвідували церкву, щоб поставити свічку та помолитися святій Татіані на успіх у навчанні.

Що не можна робити цього дня

 • 25 січня забороняється зациклюватися на поганих думках.
 • Не варто піддаватися своїм шкідливим звичкам.
 • Не тримайте вдома поламані речі, краще 25 січня їх викинути.

Джерело: ТСН

Читайте також: У Рівному триває Фестиваль органної музики