Фото ілюстративне
26 грудня у світі святкують День подарунків. Віряни цього дня вшановують пам’ять мучеників Євстратія, Авксентія, Євгенія, Мардарія та Ореста.

Яке сьогодні свято в Україні і світі

26 грудня святкують День подарунків (Boxing Day). Свято найбільш популярне в тих країнах, які історично пов’язані з Англією (Канада, Нова Зеландія, Південно-Африканська Республіка, Австралія) та деяких європейських країнах. В Німеччині воно носить назву “Zweite Feiertag” або “Друге Святкування”.

В перекладі з англійської мови “Boxing Day” дослівно означає “День коробок”. Адже подарунки в Великобританії прийнято дарувати в коробках. Деякі історики стверджують, що така назва походить від римської традиції збирати гроші за спортивні ігри в спеціальні коробки. На руїнах Помпеї навіть були знайдені глиняні ящики, які були до верху заповнені монетами. Пізніше ця ідея потрапила з римлянами до Англії. Духовенство і монахи почали використовувати коробки, щоб збирати в них пожертвування протягом усього року, а на Різдво всі ці кошти роздавали біднякам.

Також на Різдво багатії часто дарували бідним подарунки. Тому 26 грудня традиційно робили вихідним днем для прислуги. Вперше термін “Boxing Day” використали в Великобританії 1833 року. Хоча так і не змогли встановити, звідки офіційно походить ця назва. Але приводів назвати цей день саме так в Англії було досить багато. “Різдвяними коробками” називали подарунки для прислуги. Для бідняків гроші церква збирала в спеціальні коробочки. Та інші приклади.

Дехто вважає, що День подарунків (Boxing Day) має також і релігійне коріння. В одному з регіонів Іспанії і в Ірландії 26 грудня святкують День святого Стефана. А ось в багатьох європейських країнах (Німеччина, Угорщина, Нідерланди, Польща) 26 грудня святкується з таким же запалом, як і Різдво. В Південно-Африканській Республіці свято носить назву “День доброї волі” (Day of Goodwill), а в США – День карамельної тростини. В Україні свято набуває популярності останні роки.

Яке сьогодні свято ще в світі:

 • День батька в Болгарії;
 • День кропивника на острові Мен і в Ірландії;
 • День подяки запискою;
 • День скиглія.

Яке сьогодні, 26 грудня, церковне свято

26 грудня в церковному календарі – день пам’яті мучеників Євстратія, Авксентія, Євгенія, Мардарія та Ореста. Мученики жили в часи правління імператора Діоклетіані в Вірменії. Вони всі постраждали за Христа. Першим був Авксентій – священник Аравійської церкви. Його тортури і страждання побачив Євстратій, який був тоді мером міста Саталіона. До цього часу він був таємним християнином, але потім відрив свою віру кожному. За що його спочатку сильно побили, а пізніше заживо спалили. Авксентія після тортур кинули до в’язниці, а потім обезголовили.

Святий Мардарій був простолюдином і щиро вірив в Христа. За це він був повішений вниз головою. Євгенія також сильно мучили. Спочатку йому вирвали язик, потім відрубали руки і ноги, а після цього обезголовили.

Орест був молодим воїном. Він таємно сповідував християнство. Але одного разу про це дізналися і його викликали на суд. За віру Ореста спалили на гарячій металевій решітці.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 26 грудня

Сьогодні іменини святкують: Костянтин, Констанцій, Арсеній, Євген, Євстратій, Лукія, Мардарій, Никодим, Орест.

Народні прикмети і традиції 26 грудня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на сьогоднішній день:

 • дивилися, який сьогодні день: якщо день сонячний, то такого ж слід чекати і на 31 грудня;
 • 26 грудня на вулиці заметіль - весна буде пізньою;
 • якщо сороки сідають на сніг, то буде тепло;
 • сонце 26 грудня сідає за велику хмару - вночі може початися заметіль;
 • під житлом чути виття вовків, значить скоро прийде тепло.

Що не можна робити в цей день

 • Цього дня наші пращури вірили, не можна впрягати в сани білого коня, щоб не накликати біди.
 • Також 26 грудня не радять починати нові справи.
 • Цього дня краще намагатися не сваритися і не лихословити.
 • Забороняється відмовляти в допомозі всім, хто цього дня про це попросить.
 • Не можна залишати біля входу віник. Вважалося, що якщо його залишити біля порога, то віник заберуть відьми.