На Рівненщині розпочався грибний сезон. Вже зареєстровані перші жертви «тихого полювання».

Нещодавно троє осіб отруїлися дикорослими власноруч зібраними грибами. Всі вони перебували на стаціонарному лікування після того як поїли лісових смаколиків, - повідомляє Держпродспоживслужба.

Чоловік із міста Вараш вживав гриби «рижики» засолені без термічної кулінарної обробки, а двоє жінок із Радивилова (мама з дочкою) смакували смаженими «зонтиками» та сироїжками.

Держпродспоживслужба неодноразово повідомляла правила попередження отруєння грибами, так як гриби – це харчовий продукт, який важко перетравлюється і споживати їх можуть лише здорові дорослі люди. В Україні зустрічається близько 80 видів неїстівних шапинкових грибів. Приблизно 20 із них – особливо небезпечні для життя людини.

Основні умови, щоб не отруїтися дикорослими грибами:

  1. Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.
  2. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
  3. Якщо Ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов’язково врахуйте наступне:
  4. Ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; остерігайтеся пластинчатих грибів.
  5. Не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях.
  6. Під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.
  7. Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.
  8. Не вживайте сирих грибів.
  9. Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох) протягом 30 хвилин.
  10. Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.

Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі):

  1. Негайно викликайте “швидку допомогу”. До її приїзду промийте шлунок 1-2 л сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини.
  2. Навіть при полегшенні стану обов’язково зверніться до найближчої лікувальної установи.
  3. Недоїдених грибів не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.

Читайте також: У селі на Дубенщині під міст провалилась кобила