Рівне та інші міста вже не один рік використовують для розвитку так званий бюджет участі. Активно впроваджувати таку ініціативу взялися і в невеликих населених пунктах та навіть в об’єднаних територіальних громадах.
- На формування місцевих бюджетів в основному впливає депутатський корпус рад, і не завжди враховуються інтереси всіх громадян. Тому виділивши певну частку коштів на Бюджет участі - громада спрямовує його на конкурсних засадах на нагальні, цікаві, креативні проекти. Це сприяє налагодженню комунікації в громаді, навчає ефективному та прозорому використанню коштів отриманих від платників податків, - каже консультант з бюджетних питань Проєкту ПУЛЬС Рівне нського РВ АМУ Людмила Кушнер.
Та як це працює насправді і скільки коштів на місцях готові виділяти під бажання людей? До прикладу, Привільненська ОТГ конкурс проектів бюджету участі провела вже вдруге. Започаткували його в рамках проекту «Бюджет участі, як інструмент розвитку громади» зі співпраці із Зіхідноукраїнським ресурсним центром за підтримки програми U-Lead з Європою. Відтак, в громаді було розроблено положення, створено координаційну раду та проведено ряд навчань для громади, що дозволяє ефективно впроваджувати проект на території громади.
- Цьогоріч громадою подано більше проектів та збільшилась кількість голосів представників територіальної громади, - розповідає проектний менеджер Привільненської ОТГ Світлана Роїк. - У 2019 році було реалізовано 9 проектів, за які віддали свій голос 1090 представників громади. У конкурсі Бюджет участі Привільненської ОТГ, що будуть реалізованими у 2020 році перемогу вибороли 11 проектів, за які проголосували 1373 представники громади.
У 2019 році реалізовано 9 проектів ініціативних груп громад загальною вартістю понад 700 000 гривень.
А це – три нові дитячі майданчики, дві громадські зупинки, сушка для білизни дитячого садочку, благоустрій джерела, стіл піскотерапії та безкаркасні крісла в школі, осучаснений кабінет біології, 4 смарт-телевізори, проектор та цифрова фото-камера поповнили "арсенал" навчальних закладів громади.
Аби забезпечити можливість участі в конкурсі Бюджет участі представників усієї територіальної громади, у жовтні за підтримки програми U-Lead з Європою було проведено навчання з проектного менеджменту для представників Іваннівської сільської ради, що цьогоріч доєдналася до Привільненської ОТГ.
- Бюджет конкурсу на 2020 рік становить 50 000 гривень на 1 проект. У кожному проекті передбачено власний внесок ініціативної групи (виконання робіт, тощо). За підсумками громадського голосування на території Привільненської ОТГ будуть реалізованими 11 проектів ініціативних груп громади, а це і 3-D окуляри в навчальних закладах, міні-басейн, нові дитячі майданчики, громадські зупинки та інше, - продовжує Світлана Роїк.
Проекти-переможці Бюджету участі Привільненської ОТГ-2020:
-"Громадські зупинки" (с.Іваннє та с.Зелене);
-"Віртуальна подорож" (Молодавська ЗОШ І-ІІ ст., оновлення матеріально-технічного забезпечення, що дозволить проводити наочне та практичне дослідження навколишнього середовища);
-"Встановлення сучасної велопарковик в Іваннівській ЗОШ І-ІІ ст." (с.Іваннє);
-"Майбутній науковець" (Молодавська ЗОШ І-ІІ ст., оновлення матеріально-технічного забезпечення класу біології);
-"Майданчик щасливого дитинства" (НВК с.Бортниця);
-"Створення умов для розитку інформаційно-цифрової компетентності в КЗ "Молодавський ДНЗ (ясла-садок) "Сонечко" в с.Молодаво Друге" (с.Молодаво Друге);
-"Сучасний кабінет фізики сьогодні - рівні можливості для навчання в майбутньому" (Привільненська ЗОШ І-ІІІ ступенів);
-"Осередок щасливого дитинства" (Дитячий майданчик на території ЗОШ с.Привільне»);
-"Яскраве свято - заряд позитиву для громади" (Будинок культури с.Привільне, музичне обладнання);
-"Сучасна музична зала вітає - дитячі таланти розвиває" (НВК с.Бортниця, оновлення матеріально-технічного забезпечення музичної зали);
-"Креативне та корисне дозвілля" (Облаштування міні-басейну на території Привільненської ЗОШ та ДНЗ «Бджілка»).
Для довідки:
Бюджет участі (громадський бюджет, бюджет міських ініціатив) - це частина коштів міського бюджету, щодо якої мешканці міста самостійно обирають на що їх витрачати шляхом голосування, результати якого мають пряму дію, незалежно від волі чиновників та депутатів.
В Україні вперше бюджет участі було впроваджено в 2015 році в трьох містах: Чернігові, Черкасах та Полтаві.
Читайте також: "Городище "Оствиця": у Рівному хочуть створити музей просто неба