За результатом проведених робіт було встановлено, що всі загиблі – молоді хлопці. В одній із трун було поховано трьох повстанців, в іншій – ще двох, решту – в окремих трунах. На насильницький характер смерті покійних вказує низка фактів: черепи мають ознаки нанесення ударів холодною зброєю, сліди трощі, ймовірно, завданої прикладом гвинтівки. Один із віднайдених останків мав кульовий отвір у нижній кінцівці, в черепній коробці іншого знайдено кулю від пістолету калібру 9 мм.
"У 1944 році співробітники НКВД натрапили на підрозділ УПА в селі Іванчі, – розповідає заступник директора КП ЛОР “Доля” Володимир Харчук. – При спробі оточення села українські повстанці відійшли до лісу, аби не починати бою в населеному пункті. Вже у лісі, неподалік Іванчі, відбувся контактний бік українців з НКВДистами. Щонайменше чотирнадцять українських вояків загинули у бою. Селяни виготовили саморобні труни і поховали упівців на околиці села, неподалік адміністративної будівлі гранітного кар’єру, що з’явився в Іванчі вже у повоєнні роки”.
Поряд з останками пошуковці знайшли супровідний матеріал: натільні хрестики, гребінці, мідні обручки, ґудзики від натільної білизни німецького зразка, а головне – залишки набору для чистки німецького карабіну К98. Тобто характер розташування останків у розкопі, їхній стан, а також віднайдений супровідний матеріал цілком підтвердили свідчення місцевих мешканців про події 1944 року на околицях Іванчі.
Ексгумація та перепоховання останків здійснюватиметься за кошти Українського інституту національної пам’яті.
“Протягом десятиліть державна влада не присвячувала належної уваги вшануванню вояків Української Повстанської Армії, які зробили так багато, щоб Україна таки здобула незалежність. Ситуація докорінно змінилась після Революції Гідності та з початком нової російсько-української війни. Починаючи з 2016 року на замовлення і коштом Українського інституту національної пам’яті, ексгумовано останки 22 вояків УПА. Вже найближчим часом ми ексгумуємо кістки і цих чотирнадцяти героїв. Пошук та перепоховання полеглих захисників України і надалі залишатиметься пріоритетом державної політики в сфері національної пам’яті” – зазначає начальник Відділу обліку та збереження місць пам’яті Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд.
Нагадаємо, що у 2019 році ексгумували та перепоховали останки восьми вояків УПА, віднайдених у лісі біля села Соснівка Дубенського району. Їх перепоховали на Меморіалі вояків УПА в Урочищі Гурби Здолбунівського району Рівне нської області.
Дивіться також: на небі утворився хрест: в урочищі Гурби перепоховали рештки вояків УПА