Часто батьки надто переймаються питанням мовлення дитини. Як допомогти малюку почати говорити швидше і що для цього робити батькам, розповів найвідоміший педіатр нашої країни Євген Комаровський.

В першу чергу батькам варто пам'ятати, що кожна дитина - індивідуальна. Хтось починає раніше ходити, у когось швидше з'являються перші зубки, хтось раніше починає говорити. Зациклюватись на тому, що в когось не так, як у вашої дитини не варто. Проте є поради, які допоможуть пришвидшувати ці процеси. Так, пропонуємо вам 7 порад від лікаря Комаровського, які допоможуть малюку швидше почати говорити.

1. Описуйте все, що дитина бачить.

А також чує або відчуває. Не варто думати, що ви будете виглядати нерозумно, розмовляючи з тим, хто вас не розуміє. Мозок немовляти вбирає мову батьків і формує необхідні для майбутньої промови нейронні зв’язки. Дитина поки дійсно не розуміє слів, але знайомиться зі звучанням рідної мови, вбирає інтонації і все це відкладається в скарбничку майбутньої промови.

2. Задавайте питання.

І зовсім не важливо, що дитина поки що не може на них відповісти, і навіть не усвідомлює сенс питання. Зате вона чує зміни інтонації і таким чином знайомиться з рідною для нього і його батьків мовою. Пройде небагато часу і ви самі не помітите, як дитина навчиться чітко розрізняти питальну інтонацію.

3. Розповідайте історії.

Можете говорити з малюком про що завгодно. Наприклад, про власне дитинство або придумувати пригоди для його іграшок. Чим більше різних слів, тим краще для мотивації малюка до розмови. Перинатальні психологи вважають, що малюки сприймають і засвоюють мову ще перебуваючи у мами в животику.

4. Будьте позитивні.

Емоційно насичена мова однозначно впливає на дитяче сприйняття. Говоріть з малюком емоційно і максимально весело, не забуваючи посміхатися.

5. Виключіть дитячу мова.

Незважаючи на спокусу, намагайтеся не сюсюкати з дитиною. Говоріть простою мовою, але нормальними словами, як з дорослою людиною. Ви не знаєте, коли дитина почне розуміти ваші слова, це може статися несподівано рано. Завдяки вашим розмовам малюк освоює основні одиниці мови і закони їх функціонування.

6. Жестикулируйте.

Не обов’язково розмахувати руками, але невербальне спілкування не менш важливе, ніж самі бесіди. Задіявши жестикуляцію і міміку, ви досягнете того, що дитина почне розуміти вас раніше.

7. Замовкніть і слухайте

Не забувайте періодично зупиняти свій монолог і прислухатися, які звуки вимовляє маля у відповідь – дуже важливо не пропустити спроби малюка вимовляти слова або пов’язувати їх в речення. 

Цікаві факти:

  • дівчатка, як правило, починають говорити раніше, ніж хлопчики, але пізніше освоюють фрази, тому що дуже стараються говорити правильно і по-дорослому.
  • пізніше починають говорити діти, яким не вистачає мотивації – або ніхто не слухає (недолік уваги), або всі її бажання виконуються і без пояснень, занадто швидко (гіперопіка).

Читайте також: Як подолати дитячі страхи: 6 порад від психологів

Будьте з нами: Telеgram Facebook Youtube Instagram Viber