Дев’ять ОТГ Рівне нщини, які обиратимуть керівництво наприкінці року, з початку 2020-го працюватимуть фактично за тими ж правилами, що й раніше. Справа у тім, що вони не включені у перелік тих, хто матиме прямі міжбюджетні відносини з державною скарбницею.
- Вони не будуть отримувати базової дотації, не будуть отримувати освітньої субвенції, та, головне, не будуть отримувати податок з доходів фізичних осіб – 60%, що є найбільшим джерелом наповнення місцевих бюджетів громад, - каже радниця з питань фінансів Ірина Кондратюк.
У подібній ситуації вже пів року знаходиться Малинська ОТГ, де вибори відбулися ще 30 червня 2019 року. І з початку 2020-го ситуація тут також не зміниться. У них є вже керівник, сформовані органи управління, але з першого січня вони так само, як новостворені ОТГ, не матимуть ПДФО, ні базової дотації, ні інших субвенцій.
- Тут ситуація дещо легша, адже з 1 січня 2020 року тут, принаймні об’єднають в один бюджети усіх сільських рад, тобто фактично розрахунок здійснюватиметься як на велику сільську раду. А громади, які лиш ідуть на вибори, і далі житимуть за окремими бюджетами, - продовжує Ірина Кондратюк.
Цьогоріч на пряму з державним бюджетом працює 32 ОТГ.
Саме неможливість ОТГ працювати у прямих міжбюджетних відносинах, на думку експерти, нівелює переваги об’єднання, яке передбачало фінансову незалежність за рахунок податкових та інших надходжень.
- Сподіваємося, що перехід таки здійсниться з 1 лютого, але його механізм поки невідомий, - констатує Ірина Кондратюк.
Що ж до існуючих громад, то для них у фінансовому плані змін не передбачаються. Розрахунки ідуть і на далі базової дотації й освітньої субвенції згідно з формулами, а от на рахунок інфраструктурної субвенції – то вона затверджена такому ж розмірі, як і минулого року.
- Але громад у нас значно більше. Треба розуміти, що 2,1 мільярда гривень потрібно буде поділити не на 800 ОТГ, а на понад тисячу. Тому варто бути готовим, що кількість коштів на кожну громаду уріжеться, - каже радниця з питань фінансів Ірина Кондратюк. – Але знову ж таки, всі знали, що так і буде. Інфраструктурна субвенція – це своєрідний пряник для громад, підтримка, особливо сільських, бо розрахунок її здійснюється залежно від площі громади та кількості сільського населення.
Основним джерелом доходів ОТГ залишається податок на доходи фізичних осіб, хоча є такі громади (Привільненська, Шпанівська, Корнинська), що найбільше мають прибутки від акцизу. Тому час радісною новиною для багатьох ОТГ стало відтермінування передачі акцизного збору з АЗС від місцевих бюджетів до Дорожнього фонду.
- Як на мене, це не зовсім правильно, - продовжує Ірина Кондратюк. – Бо виграють у цьому випадку сільські ради, які розташовані на трасі, де є заправки, але ж заправляються всі. Тому було б логічніше, якби ці кошти йшли у дорожній фонд, але зі справедливим розподілом – на усі громади згідно з протяжністю доріг.
Поміж тим, за словами експерти, з 2021 року такого переходу не уникнути, тож місцеві органи самоврядування повинні до цього підготуватися.
Читайте також: На Рівне нщині з'явився перший район, повністю покритий ОТГ