Люди перебільшують ймовірність зараження паразитами. На цьому люблять грати шахраї, які продають швидкі способи діагностики паразитарних захворювань. Майже всі паразитарні захворювання протікають без симптомів і неприємних відчуттів. Виявляють їх часто випадково, коли людина приходить на рентген або на МРТ з іншого приводу.

Які бувають методи діагностики глистів

1. Імуноферментний аналіз крові (ІФА)
Під час ІФА в крові шукають особливі білки – антитіла. Імунна система створює антитіла до кожного чужорідного організму, з яким зустрічається, щоб при наступній зустрічі було легше дізнатися і знищити ворога. Якщо в крові є антитіла до паразитів – значить, паразит або колись жив в організмі, або живе в ньому досі. Відрізнити свіже зараження від старого ІФА не дозволяє. Тому ІФА дозволяє виявити паразитів тільки у 81-98% людей. Крім того, ІФА-тести розроблені ще не для всіх видів паразитів. Аналіз дозволяє виявити шистосомоз, токсокароз, трихінельоз, цистицеркоз, стронгілоїдоз, фасциолез і теніоз, інколи – ехінококоз (можливі хибнопозитивні результати). Точного ІФА-тесту на гостриків у нас до сих пір немає.

2. Мазок або аналіз калу

Оскільки ІФА може помилятися, а для частини паразитів ІФА-методик просто немає, при аскаридозі й всіх захворюваннях, які викликають круглі черв'яки-нематоди (анкілостомоз, дифілоботріоз і дикроцеліоз) доводиться шукати яйця паразитів в аналізах калу під мікроскопом. У разі гостриків (ентеробіоз) досліджують не кал, а спеціальну липку стрічку, на яку збирають яйця з області навколо ануса. Пошук під мікроскопом дозволяє знайти яйця в 42,8% випадків захворювання.

Точність діагностики по калу залежить від:

  • кількості паразитів – чим більше черв'яків, тим вище шанс виявити яйця;
  • часу взяття аналізу – паразит повинен відкласти яйця як раз в той час, коли береться аналіз;
  • уваги і досвіду лаборанта.

Причому аналіз доводиться робити не один, а цілих три рази – інакше ймовірність пропустити яйця сягає 70%. У деяких випадках лікар може призначити додаткові діагностичні процедури. Так, ехінококоз виявляють за допомогою комп'ютерної томографії, ультразвукового обстеження або магнітно-резонансної томографії, а підтверджують методом ІФА.