Не вся вода однаково корисна. У річках і озерах разом з вами плавають мікроорганізми, які хочуть зробити вам боляче. Пора дізнатися, хто вони і як і з ними не зустрітися.

У Рівному в озері Басів Кут виявили надмірний вміст кишкової палички. Саме тому ми вирішили підготувати для вас матеріал на тему інфекцій, які є у водоймах.

В основному в воді ловлять найрізноманітніші кишкові інфекції та шкірні захворювання, які викликаються всіма можливими видами мікроорганізмів.

Літо - пік захворюваності такими інфекціями. Адже в пляжному піску мешкають найпростіші, патогенні гриби, гельмінти (глисти), різні бактерії.

Ми знаємо, що «раніше всі купалися, і нічого не було». Якщо ви теж так думаєте, тільки подивіться на список сюрпризів, що чекають вас у воді.

Лямбліоз

Лямблії - це найпростіші мікроорганізми, яких навколо нас досить багато. У місцях, де в воду потрапляють фекалії і стічні води, їх ще більше. Чіпляються вони до нас, якщо випити зараженої води або ковтнути її під час купання. Відразу після запливу нічого не відбувається, перші ознаки з'являються через 1-2 тижні.

Симптоми типові для всіх кишкових інфекцій: діарея, нудота, біль в животі. Небезпека - сильне зневоднення організму. Лікується антибіотиками і дієтою.

Криптоспоридіоз

Ще одне паразитарне захворювання з привітом від тварин і схожими симптомами: діареєю, болем у животі, лихоманкою. Виявляється через 2-10 днів після інфікування. Якщо імунітет не пригнічений ВІЛ-інфекцією або іншими хронічними захворюваннями, все пройде саме.

Ротавіруси

Хто одного разу хворів ротавирусом (він же кишковий грип), той ненавидить швидкі дієти. Діарея, блювота, висока температура і повна відсутність сил - ознаки інфекції, яку можна підхопити у воді. Від вірусу є щеплення, але немає специфічного лікування, значить, можна тільки терпіти і пом'якшувати симптоми.

Гепатити

Гепатити А і Е - це вірусні інфекції, які передаються через питну воду. В основному, звичайно, від них страждають жителі жарких країн, а й у нас на них хворіють.

Холера

Це особливо небезпечна інфекція і одна з глобальних світових проблем. Здається, що на холеру хворіють тільки в жарких країнах з низькою культурою санітарії, але насправді збудників холери регулярно знаходять і в інших країнах. Насправді холера в більшості випадків лікується швидко і легко, а її головна небезпека - зневоднення через сильну діарею.

Дизентерія, сальмонельоз, ешеріхиоз

Це різні захворювання з різними збудниками, але зі схожими в цілому симптомами: діареєю, болем у животі, нудотою і підвищенням температури. Невеликі відмінності між ними є, але вони не принципові. Головне, що всі ці хвороби небезпечні тим же, чим небезпечна холера: зневодненням і всіма його важкими наслідками. Лікуються вони теж по одній схемі: відновлення водного балансу, антибіотики і кишкові сорбенти.

Лептоспіроз

Небезпечна бактеріальна інфекція, яка передається від тварин, вражає печінку і нирки. Починається вона з головного болю, високої температури, болі в животі. Інші симптоми - червоні очі і жовтяниця. Закінчитися може дуже сумно. Бактерії потрапляють в кров через ранки і слизові оболонки.

Сверблячка купальщика

Є такі паразити - шистосоми, які живуть в водоплавних птахів. Їх личинки називаються церкарії, і вони не проти причепитися до людини. Правда, паразитувати на нас вони не зможуть і загинуть, але алергічні реакції, свербіж і червоні плями доведеться лікувати у дерматолога.

Інші інфекції

Це не всі хвороби, які передаються через воду. У них важко зустріти черевний тиф або збудника трахоми (це захворювання, що вражає очі). Але в теплих краях вони є в чималих кількостях. Глистові інвазії рідко передаються при купанні, але в брудних водоймах є шанс підчепити і їх.

Міфи та страхи

Одна з найпоширеніших страшилок, в яку продовжують вірити багато, - шанс заразитися при купанні гонореєю, сифілісом, хламідіоз або іншими ІПСШ. Але це міф. Якщо просто плавати і не займатися у воді сексом, специфічними інфекціями не заразитися.

Страх номер два - застудити собі що-небудь, наприклад нирки. У цього страху мало підстав. Температура тіла у нас підтримується зсередини, і якщо організм переохолоджується від літнього купання, то весь цілком. Переохолодження може стати додатковим фактором для розвитку захворювань, але точно не основним.

Без супутньої патології це досить важко. Але переохолодження при купанні може бути однією з причин розвитку циститу.

Як купатися, щоб не захворіти

Всі описані вище жахи ще не означають, що в воду лізти взагалі не треба. Досить дотримуватися правил купання.

Місце для купання має бути чистим хоча б візуально, причому ще на березі. Стояча вода набагато небезпечніше проточної. Не заходьте у воду серед заростей болотних рослин, по коліно потопаючи в багні.

Якщо ви захочете скупатися в штучні водоймі, де вода оновлюється повільно (наприклад в ставку ) і в якому купається дуже багато людей, то краще знайдіть інше місце: занадто багато інфекцій передається від людини до людини при тісному контакті, коли навколо тепло і мокро. НЕ ковтайте воду, коли купаєтеся.

Пісок на пляжі не обробляється дезінфікуючими речовинами, тому на глибині в 5-6 сантиметрів є найбільш сприятливим середовищем для різних мікроорганізмів (переважно збудників грибкових інфекцій). Особливо небезпечний вологий пісок.

Не варто будувати замки і закопуватися по голову в пісок, якщо на шкірі є ранки.

Після купання сходіть в душ, якщо він є на пляжі, а якщо його немає, вимийте руки, обличчя і ноги. Немає чистої води? Беріть з собою вологі серветки і рідкі антисептики в пляшечках. А душ приймете, коли доберетеся до нього.

У будь-якому випадку зніміть вологі купальники і плавки, переодягніться в сухе, поки будете відпочивати між запливами.

Як зрозуміти, що купатися не можна

• Коли побачите біля річки чи ставка контрольні ознаки - НЕ запливайте туди.

• Знак «Купання заборонено». Раз заборонено, то нехай буде заборонено.

• Зграя качок або гусей. Там, де постійно тусуються водоплавні птахи (особливо дикі), у воді живуть паразити.

• Водопій. Місце водопою легко впізнати по хмарі слідів і залишків життєдіяльності тварин. Тут з високою ймовірністю можна отримати набір кишкових інфекцій.

• Корчі, що стирчать з-під води. Раз щось стирчить з води, значить, щось є і в воді. Вважайте, що корчі - айсберги: під водою ховаються невидимі зарості. А це означає, що високий ризик поранитися, вдаритися або зачепитися одягом.

• Звалища сміття. Стихійні звалища і стічні канави спускають у воду найрізноманітніше сміття, не тільки бактерій і паразитів. Надихатися токсичними випарами або поплавати в розчині невідомих хімічних сполук - погана ідея.

Пам'ятайте, що міські фонтани, в яких вода циркулює по замкнутій системі, з яких п'ють тварини і в яких миються бездомні, - це дуже, ДУЖЕ погане місце для купання.

Бережіть себе та своє здоров'я. Купайтеся тільки в перевірених місцях!

ДЖЕРЕЛО


Ми в соціальних мережах: ФБ Інстаграм

Читай також:

Розповсюджувачі бактерій, яких ми торкаємося щодня

Все під контролем: обов'язкові обстеження для кожної дівчини

Поради дієтолога: Чим харчуватися в спеку?