У центральному парку - підземні ходи до семи метрів
Ще у 2005 році дослідників зацікавило місце біля фонтану що у парку ім. Тараса Шевченка, адже там постійно тріскав асфальт і ставалися провали.
Як розповів краєзнавець-пошуківець Валентин Дем'янов, спеціалісти після розчистки отвору потрапили у невелике приміщення певної споруди, підлога якої була усіяна уламками цегли.
- Було видно, що саме на залишках цієї споруди, її підвалів, стоїть і сам фонтан. Втім, тоді це сталося напередодні травневих свят і задля безпеки відвідувачів отвір тимчасово закрили. Нині ж там залізобетонна латка, а спеціалісти вирішили повернутись до досліджень знайдених підземель трохи пізніше. Адже давно ходили чутки, що саме з цього місця парку, у 60-80 роках 20 століття, хтось уже потрапляв у загадкові підземні ходи міста, які, зі слів оповідачів, вели на сотні метрів до вулиці Драгоманова і далі. Тобто йшлося про те, що знайдені підвали якимись чином були пов’язані з системою підземних ходів під містом, - додає дослідник.
У свою чергу, за словами начальника управління культури Рівне нського міськвиконкому Тараса Максименка, наразі були проведені георадарні дослідження тунелю за кошти меценатів.
- Під час них вдалося виявити ходи двох рівнів — трьох і семи метрів глибиною. Вже зараз можна говорити про те, що тунель стане екскурсійним об'єктом. Щоправда, для цього потрібно провести більш ґрунтовні дослідження, які плануються до кінця року, та розчистити вхід у тунель. А це потребує залучення спеціального обладнання. Самі ж екскурсії передбачається, що розпочнуться вже з травня наступного року, - каже Тарас Максименко.
Тунель розкриє містичну таємницю Рівного?
Дослідники ж припускають, що тунель може розкрити чимало історичних таємниць міста та останніх його володарів — князів Любомирських, і навіть бути пов'язаним із містичними подіями.
Як зазначив Валентин Дем'янов, літня резиденція Любомирських, як і їх палац на вулиці Замковій, свого часу були умисно зруйновані. Кажуть, у такий спосіб хотіли приховати якусь важливу таємницю міста.
- Так, дослідники ще у 2005 році були впевнені, що такою таємницею є система підземних ходів під містом, яка залишилась нам у спадок із часів Суренжа, Дулібії та Росі. І напевне не просто так, у часи другої світової війни, столицею Рейхкомісаріату Україна німецька окупаційна влада обрала саме Рівне . Адже подібні рішення у гітлерівській Німеччині приймались на найвищому державному рівні, у колах керівництва Рейху та верхівки СС. Адже їх очільники завжди переймались містикою і прискіпливо визначали місця для подібних закладів. Тому найімовірніше, що тут у Рівному, поряд зі ставкою рейхкомісара розміщувалась і інституція СС Аненербе - містичного інституту історії германської нації, який займався дослідженням древніх цивілізацій, та був націлений на пошуки підземних сховищ та давніх цивілізаційних арійських артефактів. Ймовірно, що така установа розташовувалась саме у палаці Любомирського, на вулиці Замковій. А також вона ж займала інші будівлі княжого сімейства, наприклад, той же «палацик» у парку. Адже Любомирські, починаючи з 17 століття, завзято займались містикою, та, очевидно, мали доступ до підземної системи давнього Рівного. Відійшовши від давнього православного світогляду, князі вирішили використати підземний спадок волхвів та рахманів на свою користь. Тому і будували свої палаци та палацики на давніх рахманських та волхвівських святих місцях, які здавна були об’єднані між собою системою підземних комунікацій. Так, доказом зв’язку будівель Любомирських із підземною рахмано-волхвівською системою є те, що варварське руйнування силами НКВД спадку Любомирських у повоєнні часи. У бідному та голодному 1953 році, в невеликому місті, де не вистачало споруд під лікарні та школи, потужними вибухами почались роботи по ліквідації палацу на Замковій. Якщо ж уявити собі, що палац, як і палацик у парку, мали виходи у підземну систему міста, це не дивно і робилося цілеспрямовано для руйнації найдревнішої слов’янської та української історії, з якою боролись усі вороги України, як зовнішні так і внутрішні, - припускає Валентин Дем'янов.
А поки дослідники не втрачають надії розгадати велику таємницю Рівного.