Ще на початку року обласна рада звернулася з судовим позовом на Кабінет Міністрів. Вимагала через Окружний адміністративний суд Києва частково скасувати постанову уряду, що обмежувала її у правах, повідомляє ((http://oblrada.rv.ua/oblrada/news/12885/)(Рівненська обласна рада))

Через урядовий документ десятки фірм-одноденок могли без згоди місцевих депутатів отримати у столиці дозволи на користування тисячами кілометрів рівненських земель. Для видобутку бурштину.

Запротестували депутати обласної ради проти постанови уряду Яценюка № 1173, яка внесла зміни до порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, оскільки радам давали лише місяць на «роздуми». При цьому 30 днів у Києві починали відраховувати від моменту відсилання листа. Якби обласна рада не встигала скликати сесію і надіслати офіційну згоду, у Держгеонадрах це розцінювали б як мовчазну згоду і дозволи фірмам-прохачам давали би без будь-якого погодження.

У лютому Рівне нська обласна рада отримала перші пакети документів від Держгеонадр з проханням погодити надання у користування земель у Березнівському та Сарненському районах для геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки бурштину. Фірми прохали десятки тисяч гектарів і, отримавши дозвіл, мали би шанс встановити огорожу, яка б охоплювала чи не половину району.

Депутати обласної ради скликали позачергову сесію, аби відмовити прохачам. Тоді ж і вирішили звернутися до суду.

Під час судових дебатів представники обласних рад зазначали, що 30 днів на розгляд питань, які стосуються надр, замало. А особливо, якщо брати до уваги, що мешканці поліських районів категорично заявили – підуть воювати, якщо до прийняття закону, який би дозволив старательський видобуток бурштину, тамтешні землі віддаватимуть приватним фірмам. Депутати наполягали, що потрібно щонайменше три місяці на розгляд надрових питань.

Згадали у суді також випадки, коли листи з пакетами документів від Держгеонадр ішли більше місяця. Та й навіть якщо менше, обласні ради не мали змоги дотримуватися закону про доступ до публічної інформації і за 20 днів оприлюднювати проекти рішень про погодження на своїх сайтах.

Кілька тижнів тому Окружний адмінсуд Києва вимоги Рівне нської обласної ради задовольнив і зазначив, що пункти постанови Кабміну, де йдеться про місячний термін розгляду документів і мовчазну згоду є незаконними та нечинними.