На прикладі актуальних соціальних та земельних питань адвокати показали, як вирішити проблеми без доведення до судового розгляду. Також розповіли, як використовувати інструмент звернень громадян і запитів на інформацію. Після цього для переселенців провели майстер-клас, як відстоювати свої права в суді в цивільних та адміністративних справах.
Нині є чимало переселенців, і Рівне нщина - не виняток, які не задоволені нещодавнім рішенням уряду проводити державні соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам виключно через установи Ощадбанку. І вони готові в суді захищати своє право, як і інші громадяни України, самостійно обирати банк, у якому отримуватимуть свої пенсії та інші державні соцвиплати.
Також правозахисники проконсультували щодо проблем, які можуть виникати при оформленні спадщини внутрішньо переміщеними особами, а також пояснили можливі шляхи їх вирішення.
«Відсутність житла і роботи – це дві найактуальніші на сьогодні проблеми для переселенців, – каже Геннадій Нікіша, який переїхав із сім’єю на Рівне нщину з Донеччини восени 2014 року. – Часто ми змушені самостійно шукати можливості, щоб побудувати собі житло в новому місці проживання. Але для цього потрібно спочатку хоча б отримати земельну ділянку для будівництва. Тому такі навчання для нас є дуже корисними і важливими».
Юрист громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак детально розповіла присутнім про можливості участі внутрішньо переміщених осіб у держзакупівлях. Зокрема вона наголосила, що з 1 серпня 2016 року усі державні закупівлі в Україні мають здійснюватися через систему публічних електронних закупівель ProZorro.
Можливості участі внутрішньо переміщених осіб в державних закупівлях» організований РОГО «Комітет виборців України» в межах реалізації проекту «Захист прав ВПО в Україні – правова допомога, інформаційні кампанії та цифрові інструменти». На сьогодні його реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED).