Все через великовагові вантажівки та спеку. Дорожники переконують: вдень - перевізникам краще утриматись від руху дорогами області. Адже ремонтувати шляхи потім дорожче буде. Квадратний метр покриття на трасі Київ - Чоп, приміром, коштує півтисячі гривень. Нині дорожники сподіваються на порядність перевізників, адже Поліцію до вагового контролю на трасі нині долучити не можуть. Перший місцевий з головним дорожником області вирушив в рейд дорогами краю, аби перевірити сумлінність далекобійників.

Ранок. На термометрі вже + 25. Дорога під сонцем нагрілась мало не удвічі сильніше. Рух великоваговиків обмежується автоматично, коли повітря прогрівається до 27-ми градусів, а асфальт - до 50ти. Це роблять, аби вберегти шляхи від руйнування.

Біда в тому, що контролювати виконання цих обмежень майже нікому.

Дорожники спиняти автомобілі права не мають. Нова Поліція відповідних директив ще не отримала. Та і вагових комплексів бракує. Області потрібно десяток, а в наявності - 2.

Щоденно через Рівне нську область лише транзитом, і лише через трасу Київ - Чоп проходить близько 2 тисяч великоваговиків. І на міжнародній дорозі вже утворюються колії. На інших дорогах - гірше. Адже їх руйнують великоваговики здебільшого перевантажені щебенем, піском та лісом. В яку копієчку влетить ремонт нині спрогнозувати не береться ніхто. Це залежатиме від того - на скільки свідомими будуть перевізники і ефективний контроль за ними.