Обробляєш паї вручну, збираєш урожай - і все це під лінією високовольтної напруги. Така перспектива імовірна для жителів сіл Дубенського та Млинівського районів. Адже саме над їх земельними наділами може пролягти нова Повітряна лінія "Луцьк північна – Тернопільська" потужністю у 330 кіловольт. Представники держпідприємства "Укренерго" вже навідували селян, розповідали про будівництво, перспективи та місце розташування. А от чи знають місцеві про усі підводні камені цього будівництва та вплив на їх здоров'я такого сусідства - дивіться у наступному репортажі.

Років зо 5 років тому жителів села Остріїв Млинівського району зібрали представники компанії "Укренерго" та запропонували підписати документи, котрі дозволятимуть прокласти повітряну лінію електропередач держзначення через людські паї. Про нюанси саме цієї оборудки людям не повідомили. Не дізналися також місцеві і про те, що при постійній ручній праці на цих ділянках вони попадуть у зону електромагнітного випромінювання, котре вкрай негативно впливатиме на їхнє здоров"я. Нині ж із детальними роз'ясненнями до селян завітали активісти-екологи. Переконують: прагнуть донести до місцевих інформацію про їхні права та головне - можливість таки не дозволити будівництво лінії над паями.

Певна частина Остріївчан таки підписала договори. Нині ж, коли дізналися про усі "підводні камені" такого сусідства - категорично проти, адже завдяки цим землям в прямому сенсі годують себе.

Земель запасу у сільраді немає, і тому якщо паї таки будуть вилучені або ж лінія побудована - у Остріївчан не залишається альтернативи для землеробства.

У Мильчі Дубенського району ситуація дещо краща-адже тут ніхто не підписав запропоновані договори, тим самим не давши згоду на будівництво. Проте і це не рятує їх від високовольтного сусідства. Ще за радянських часів у селі була побудована така ЛЕП, і про всі нюанси такого сусідства вони знають.

У санітарній зоні від цих дротів, а це 250 метрів - не можна ані проживати, ані постійно працювати. Тому активісти Екоклубу у цьому питанні одностайні - місцеві не повинні мовчати.

До 1 травня громади сіл мали шанс подати до "Укренерго" відповідні звернення із незгодою на будівництво саме за таким маршрутом. І наразі тільки від селян, власників паїв залежить їхнє ж майбутнє: зуміють відстояти свої права - тоді і шансів змінити ситуацію на краще буде більше.