Трапляються випадки, коли громадяни забувають, що згадане джерело заробітку підлягає оподаткуванню.
Зокрема, відповідно до п.п. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164 розд. ІV Податкового кодексу України (далі - ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, в тому числі дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому ст. 170 ПКУ, яка регулює особливості нарахування та оподаткування доходів від надання нерухомості в оренду, житловий найм.
Тобто, громадянину-орендодавцю, який здає квартиру (іншу нерухомість) фізичним особам і не є підприємцем, після кожного кварталу протягом 40 днів необхідно сплачувати податок на доходи фізичних осіб з нарахованого доходу. Якщо це дохід, отриманий за минулий рік, і за місяць він становив менше 12180 гривень, то ставка податку становитиме 15%, якщо сума буде більша, то ще 20% від суми перевищення. Крім того необхідно сплатити і військовий збір у розмірі 1,5 %.
Якщо ж дохід від здавання нерухомості в оренду, житловий найм буде отриманий вже у цьому році, то сплачувати потрібно 18 % податку на доходи фізичних осіб незалежно від розміру такого доходу та 1,5 % військового збору.
При цьому суму отриманого доходу, суму сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов’язання за результатами такого року потрібно відобразити у річній податковій декларації.
Декларацію про майновий стан і доходи, отримані в 2015 році, необхідно подати до 1 травня 2016 року до органу ДФС за податковою адресою платника податку, вказавши, зокрема, доходи від здачі нерухомості в оренду.
У випадку здавання майна в оренду підприємцю або юридичній особі (підприємству, організації, банку), відповідальним за оподаткування буде орендар.
ДПІ у м. Рівному звертає увагу, що офіційна оренда - це нормальна практика всіх цивілізованих країн і, крім того, не потрібно забувати і про те, що тіньовий ринок житлової нерухомості – це недоотримання коштів місцевими бюджетами.