– У чому сенс наказу, і що він дає нашому місту?
– Проблема громадського контролю за благодійними внесками, що надходили в лікувальні установи, є актуальною вже не перший рік, і навіть не перше десятиріччя.
Рівняни пам’ятають, з якою періодичністю це питання обговорювалося в пресі. Однак нічого не змінювалося, механізми такого контролю так і не були досі розроблені.
У нашу пацієнтську організацію протягом багатьох років надходили звернення та скарги, пов’язані зі сплатою благодійних внесків в лікарнях і поліклініках. Задавалися питання: якщо ми платимо свої гроші з метою розвитку та поліпшення якості медичної допомоги, чому немає прозорості в тому, на що йдуть наші гроші? Як можна бути впевненими, що вони не осідають в чиїхось кишенях?
Протягом останніх 2–3 років наша організація проводила моніторинг (дослідження) збору та використання таких внесків. Стало ясно, що необхідно поліпшити звітність благодійних фондів, в які вони надходять, а також забезпечити публічність цих звітів.
Тому Наглядова рада при міському управлінні охорони здоров’я прийняла рішення про необхідність такого наказу – і через нетривалий час його було видано.
– Що саме зробить нашу медичну благодійність прозорою?
– По-перше, наказом затверджено форму угоди про співпрацю із благодійними організаціями, що діють на території лікувально-профілактичних закладів. Саме такі фонди, а не безпосередньо медичні установи, приймають благодійні внески. Дотепер відносини лікарень з фондами оформлялися в кожному випадку по-різному. Тепер головні лікарі повинні укласти з благодійниками типову угоду, виконання якої можна буде легко відстежувати та контролювати.
По-друге, в наказі та угоді чітко прописано, як здійснюється публічний звіт фондів: через інтернет (на веб-сайті УОЗ м. Рівного) та на дошках оголошень, які повинні розташовуватися в кожній лікарні на видному місці. Таким чином, громадськість буде відслідковувати витрачання всіх внесків, які надійшли, задавати питання в ситуаціях, з якими вона буде не згодна, й при необхідності звертатися до правоохоронних органів. Тому я розцінюю появу цього наказу як значну перемогу громадськості.
– А якщо якийсь фонд не буде звітувати?
– Угода передбачає, що у разі її порушення співпраця лікувального закладу з таким фондом розривається.
– Але чому ми взагалі кажемо про благодійні внески за лікування? Адже всі знають, що за Конституцією медицина в Україні повинна бути безкоштовною.
– Це так. Але залучення благодійних коштів у сферу охорони здоров’я почалося тому, що бюджетного фінансування для нормального існування і роботи медичної установи недостатньо. Величезні гроші, що виділяються бюджетом, покривають лише заробітну плату медиків та комунальні платежі. На все інше залишаються мізерні суми.
Безсумнівно, цю проблему потрібно вирішувати на законодавчому рівні. Наша організація також працює в цьому напрямку – аж до співпраці з Конституційною комісією з приводу нової редакції статті 49 Конституції України: саме вона зараз передбачає безкоштовне медичне обслуговування.
Але ці зміни – справа майбутнього. Та лікарням потрібно існувати тут і зараз. Немає нічого протизаконного в тому, що вони просять про допомогу та співпрацюють з благодійними фондами. Проблема, з якою до нас звертається велика частина клієнтів, полягає не в цьому. Багато рівнян з розумінням сприймають такі прохання і готові, у міру своїх можливостей, підтримувати медичні установи. Але за умови, що жертводавці будуть упевнені: їхні пожертвування були дійсно витрачені на організацію та надання медичної допомоги.
Однак кожна людина – як пацієнти і лікарі, так й співробітники управлінського апарату або благодійних фондів – повинні пам’ятати: благодійність завжди залишається добровільною справою. Внесок, про який вас просять – це не плата за лікування. І ви маєте право самостійно вирішувати, чи бажаєте ви його сплатити, чи ні.
– А якщо права пацієнта порушуються, і його наполегливо просять (практично примушують) сплатити внесок, та ще й загрожують не надати йому необхідну медичну допомогу?
– Тоді потрібно звертатися за захистом в нашу організацію. Наші правозахисники допоможуть у найкоротший час вирішити це непорозуміння. Ще раз повторю: без благодійних внесків нашій медицині дуже і дуже складно існувати, але платити їх чи ні – суто добровільне рішення кожної людини.
Інформацію повідомила прес-служба «Всеукраїнської мережі ЛЖВ»