Як розповів Святослав Євтушенко, в рамках стажування учасники відвідали низку комунальних закладів, а також комплексів із переробки сміття.
Одним із таких об'єктів є завод із компостування відходів. На підприємство, яке займається компостуванням відходів в окрузі Монтгомері, потрапляє органічне сміття — трава, листя, гілки дерев, харчові відходи тощо. Привізши ці відходи на завод, їх викладають на величезній асфальтній площі та покривають шаром ґрунту чи торфу товщиною 15-20 см. За технологією, каже Святослав Євтушенко, органічне сміття перебуває там впродовж 9 місяців і в результаті утворюється новий компонент - компост. Саме за цей час відбувається біохімічний процес розкладання органічної частини твердих побутових відходів мікроорганізмами. У біохімічних реакціях взаємодіють органічний матеріал, кисень і бактерії, а виділяються вуглекислий газ, вода і тепло. Внаслідок самонагрівання відбувається знищення більшості хвороботворних мікроорганізмів. У результаті продуктом компостування є органічне добриво - компост або біопаливо (сирий компост). Вологість продукту, який утворився не має перевищувати 35 відсотків. Його в Америці використовують як органічне добриво. Один мішок компосту американці продають за 1 долар 35 центів.
Американські спеціалісти розповідають, що компостування має низку переваг. Воно забезпечує швидке знешкодження твердих побутових відходів внаслідок мінералізації органічних речовин, для нього не потрібні складні технології, а також цей процес сприяє кругообігу речовин у природі.
За словами Святослава Євтушенка, у США компостування твердих побутових відходів розвивалося як альтернатива спалюванню, ставлення до якого залишається суперечливим. Тим часом в Україні також є підприємства, які займаються компостуванням відходів. Щоправда, у нас не так ретельно підходять до цього питання і здебільшого сміття в Україні накопичується на полігонах. А з огляду на те, що в нашій країні розвинутий аграрний сектор, потреба у добривах є і такий спосіб поводження сміття був би затребуваним.
Вже в наступному нашому сюжеті з США ви дізнаєтеся про те, як отримати компост методом анаеробного зброджування за 60 днів, а не за 9 місяців.