Він триватиме до 6 січня. У цей час, за традиціями Православної Церкви та церковного Уставу, християни обмежують себе в їжі, а також намагаються уникати в своєму житті того, що віддаляє людину від Бога, для того, щоб духовно приготуватися до зустрічі великого свята Різдва Христового.

Найчастіше піст сприймається як тимчасове утримання від скоромної їжі, спиртних напоїв, гучних святкувань та забав.

- Та не менш важливо у ці дні отримувати натхнення для творення добра, очищення душі від гріхів та присвячення більшого часу служінню Богу, — навчають священики у проповідях. — Ісус Христос, живучи на землі, подав нам приклад посту і молитви. За цим прикладом у Церкві Христовій встановлені пости напередодні великих свят: Різдва, Великодня, Успіння Пресвятої Богородиці та дня святих апостолів Петра і Павла.

Різдвяний піст вважають менш суворим, у порівнянні з Великим передвеликоднім, адже християни готуватимуться не до розп’яття Ісуса Христа, а до його приходу в світ. Крім того на період Різдвяного посту припадає чимало свят, які в Україні традиційно відзначають веселими забавами: Катерини, Андрія, Миколая… Як у такому різноманітті витримати піст, та яким має бути цей християнський подвиг.

— Протягом посту християни не вживають у їжу продукти тваринного походження: м’ясо, молоко, яйця та вироби, що їх містять. Різдвяний піст відноситься до несуворих постів, а тому за церковним Уставом під час нього може вживатися риба та олія. На час посту ті, хто перебувають у шлюбі, повинні утриматися від статевих стосунків.

Що дозволяє людині послаблювати свій піст Існує ряд обставин, які дозволяють людині послаблювати свій піст — хвороба, важка фізична праця, похилий вік, перебування в дорозі. У таких випадках суворість посту може бути послаблена. Наприклад, може вживатися молоко, але для цього необхідно звернутися за благословенням до священика, разом з яким визначити міру послаблення посту. Також від посту звільняються вагітні жінки, малі діти та ті, хто з вагомих причин не має можливості сам обирати, чим йому харчуватися, приміром, особи, які перебувають у відрядженні.

Запросили на день народження — як бути?

Якщо вас протягом посту запросили на відзначення дня народження або інше святкування, пов’язане зі святковим столом, і ви не можете відмовитися — по можливості попередьте господарів про те, що ви дотримуєтеся посту. Якщо цього не можна зробити — намагайтеся їсти тільки ті страви, які дозволені в піст, а якщо таких немає — то зовсім небагато тих, які стоять поруч з вами. Під час святкової трапези не потрібно без прохання інших самим розповідати про те, що ви постите, привертати увагу до цього, або дорікати іншим за недотримання церковних уставів. У піст також не потрібно вживати алкогольні напої, особливо міцні: горілку, коньяк тощо. Лише у суботу та неділю, а також на свята дозволяється випити трохи вина.

Гнів та гординя роблять подвиг посту марним Дотримуючись посту, потрібно пам’ятати, що він відрізняється від звичайного голодування своєю духовною складовою. А тому той, хто постить, повинен більше уваги приділяти своєму духовному життю: молитися в храмі і вдома, читати Святе Письмо та християнську релігійну літературу, обмежити все те, що відволікає від спілкування з Богом: перегляд телепрограм, слухання радіо, відвідування розважальних заходів. Якщо хтось перебуває у сварці чи тримає на когось гнів — необхідно примиритися з цією особою, бо гріхи гордості, гніву, осуду, ненависті, злоби позбавляють того, хто постить, всіх плодів його праці.

У храмі просять допомоги у постуванні Якщо є можливість, то протягом посту бажано було б бувати у храмі, хоча б на короткий час щодня для того, щоб помолитися і попросити у Бога допомоги у проходженні цього духовного і тілесного подвигу. Необхідно також щонеділі бути зранку на Божественній літургії, а по можливості відвідувати й інші богослужіння, розклад яких ви можете довідатися в самому храмі. Православному християнину протягом посту також обов’язково потрібно прийняти Таїнства Сповіді і Причастя. Бажаю всім допомоги Божої у постуванні!