- Чи необхідно фізичній особі, яка здає в оренду особисте майно, реєструватись підприємцем?
Відповідно до ст. 319 та ст. 320 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності. Отже, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 розділу IV Податкового кодексу України (ПКУ) без реєстрації орендодавця як фізичною особою - підприємцем.
- Який порядок сплати податку на доходи фізичних осіб, одержаних громадянином від надання нерухомості в оренду фізичній особі, яка не є підприємцем?
Згідно з п.164.2 ст.164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 цього Кодексу.
Відповідно до п.п.170.1.5 п.170.1 ст.170 ПКУ якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку - орендодавець.
При цьому такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені цим Кодексом для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов’язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації;
Громадянин надає в оренду нерухоме майно суб’єкту господарювання (юридичній особі чи приватному підприємцю), за що отримує відповідні доходи. Яким чином оподатковуються такі доходи?
Доходи від надання в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) нерухомого майна фізичною особою юридичній особі чи фізичній особі – підприємцю оподатковується податковим агентом (орендарем) під час їх виплати за його рахунок за ставкою 15%, а у разі якщо загальна сума отриманих платником податку у звітному податковому місяці доходів перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, за ставкою податку 17% суми перевищення.
Отже, відповідальним за утримання та перерахування податку є податковий агент – суб’єкт господарювання.
Чи має право фізична особа - іноземець здавати нерухоме майно в оренду самостійно?
Ні, не може, оскільки відповідно до пп. 170.1.3 п. 170.1 ст. 170 ПКУ нерухомість, що належить фізичній особі - нерезиденту, надається в оренду виключно через фізичну особу - підприємця або юридичну особу - резидента (уповноважених осіб), що виконують представницькі функції такого нерезидента на підставі письмового договору та виступають його податковим агентом стосовно таких доходів. Нерезидент, який порушує норми цього пункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податку.
До речі. Лише у 2013 році за результатами кампанії декларування минулого року 513 мешканців Рівного задекларували доходи від здачі в оренду власного нерухомого майна на суму 358,7 тис. грн. і сплатили до бюджету 54,1 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб.