Ігор та Оксана Петрук - подружжя із Сарн. Познайомилися в університеті і з того часу разом розвивають та розповсюджують українські традиції різьбярства та вишивальництва. Перші нитки для вишивки привіз тато, він й навчив доньку робити стібки на полотні. Вишиває серветки, картини. На власне весілля створила традиційний український рушник.
Наразі цікаво вишивати одяг наш національний, досліджувати традицію цього одягу, адже у кожному регіоні є свої традиції, техніки вишивання. Наразі цікаво саме одяг відтворювати, - розповідає Оксана Петрук.
Крім популярної техніки вишивання - хрестиком, в Україні існує ще понад 200 способів, каже майстриня Оксана.
На мені зараз борщівська сорочка. Це вишита сорочка борщівського регіону, це на Тернопільщині. Вона вишивається вовняною грубою ниткою, традиційно вишивалася, на лляному полотні. Техніка тут колодки. Нашої поліської сорочки, то там вже техніки йдуть занизування, завлікання, - каже майстриня.
Оксана Петрук розповідає, у певний період свого життя займалася тільки вишивкою ікон.
У нас народився син з особливими потребами і у мене з'явився час під час догляду за дитиною щось робити вдома, займатися чимось. І я займалася вишивкою, паралельно з доглядом за дитиною. І ось тоді було душевне бажання вишивати саме ікони, - каже пані Оксана.
Ігор чоловік Оксани, спадковий різьбяр. Відновлює традицію роботи з деревом. Ця справа передавалася у родині з покоління у покоління. Його прадід був майстром з виготовлення меблів, різних сувенірів і музичних інструментів, дід виготовляв ліжка, лавки, а батько вже займався різьбою.
Це все пригадалося мені, взяв відродив сімейне клеймо, тому що у прадіда було таке прізвисько - Ремес. Це була пташечка, яка своє гніздечко робила над водою, це все відродилося, - розповідає Ігор Петрук, народний майстер України.
Різьбарство - один з найдавніших і найпоширеніших видів декоративного мистецтва, який полягає у знятті певного шару матеріалу за допомогою спеціальних інструментів.
В основному я використовую геометричного різблення, чомусь воно мені найбільш таке рідне. За допомогою токарного станочка я роблю заготовки, наношу геометричне різьблення і його роблю. От геометричне мені більше до вподоби, - каже Ігор Петрук.
Не всяка деревина гарна для різьблення. Найкраще підходить липа, клен, вільха, дуб. Ігор розповідає найчастіше виготовляє пасхальні яйця, адже це символ відродження.
Творче подружжя розповідає, кожен з них спробував себе у різних галузях, проте тяга до мистецтва перемогла. Майстри – учасники міських, районних та обласних виставок декоративно-ужиткового мистецтва. Наголошують у час повномасштабного вторгнення важливо зберегти українські традиції.