Від звичайних устілок ортопедичні відрізняються конструкцією. Вони мають анатомічну форму, що відповідає природним вигинам здорової стопи. Завдяки їм стопа протягом дня прагне прийняти правильне положення, що сприяє нормалізації циркуляції крові в ній. Наслідками носіння таких устілок є зменшення втоми, набряків та больових відчуттів не тільки в стопах, але й в гомілках та стегнах. При тривалому використанні вони позитивно впливають навіть на стан хребта.

Купувати ортопедичні устілки доцільно в спеціалізованих закладах. Одним з таких в Україні є ортопедичний магазин https://ortocomfort.ua/ua/.

Якими бувають спеціальні устілки?

Перш за все зауважимо, що ортопедичні устілки можуть бути профілактичними та лікувальними. Профілактичні використовуються при перших проявах негараздів або з метою їх попередження. Вам варто спробувати носити такі вкладиші, якщо ви протягом для проводите багато часу на ногах, часто носите взуття на високих підборах, маєте надмірну вагу. Профілактичні устілки можна застосовувати для зменшення дискомфорту в ногах. Також їх часто рекомендують спортсменам. Підібрати вироби запобіжної дії можна самостійно.

Лікувальні різновиди призначаються лікарем за наявності конкретних захворювань або деформацій стопи. Подібні вкладки часто виготовляються індивідуально.

Залежно від того, яку проблему потрібно виправити, ортопед, хірург або реабілітолог може призначити устілки:

  • для підтримання поздовжнього або одночасно повздовжнього та поперечного зводів. Модифікацією цієї групи виробів є напівустілки, що покривають лише проблемну частину стопи;
  • для корегування вальгусної або варусної деформації;
  • деторсійні – для усунення пронації п’яти та супінації переднього відділу стопи. Цю патологію часто називають розкрученою стопою;
  • для зменшення навантаження на ноги;
  • для компенсації різної довжини ніг;
  • для боротьби із натоптишами, мозолями та іншими наслідками тривалого тиску на шкіру.

Також ортопедичні устілки можуть бути дитячими та дорослими. Вони відрізняються за розмірами та матеріалом виготовлення. Це може бути спінений EVA, медичний силікон, спеціальний гель, полімерні матеріали, текстиль, шкіра, замша тощо.

Показання до застосування

За допомогою цих виробів можна вирішити багато проблем, пов’язаних із дискомфортом в ногах та хребті. Це, зокрема:

  • будь-які види плоскостопості;
  • деформації пальців ніг, що тягнуть за собою неправильну постановку стопи;
  • нерівномірне навантаження на хребет внаслідок різної довжини ніг;
  • п’яткові шпори;
  • порушення кровообігу з різних причин, у тому числі, при варикозі та захворюваннях судин нижніх кінцівок;
  • мозолі та натоптиші внаслідок надмірного здавлювання або натирання шкіри.

Також ортопедичні устілки показані до носіння вагітним жінкам – наслідком їх особливого стану стає некоректне розподілення навантаження на ноги та хребет.

Коли ортопедичні вкладиші не допомагають

Носіння спеціальних устілок не завжди є гарантією покращення самопочуття і виправлення вад стопи. Вони не дадуть бажаного результату, якщо ви користуєтеся ними нерегулярно, час від часу. Носити устілки потрібно щоденно протягом всього дня. У багатьох випадках лікарі радять навіть перекладати їх у домашнє взуття.

Неправильно підібраний розмір вкладок теж може стати на заваді успіхові. Якщо устілки не відповідають вашому розміру ноги, розподілення за анатомічними вигинами зміщується, не співпадає з вигинами стопи. Таким чином лікувальний ефект втрачається.

Також має значення взуття, у яке вкладається устілка. Воно не має бути затісним або, навпаки, надто вільним. З обережністю і на обмежений проміжок часу можна поєднувати ортопедичні вкладиші із взуттям на високих підборах. До того ж, така комбінація підвищує ризик підвертання стопи.

А носіння лікувальних устілок за наявності на ногах подразнень шкіри, ран, виразок принесе більше шкоди, ніж користі. В подібних випадках перед використанням коригуючих виробів варто проконсультуватися не тільки з ортопедом, але й з дерматологом або подологом.