Серед носіїв традиції - лірник з Рівненщини.

Українську «Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції» включили до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини Організації Об’єднаних націй з питань освіти (ЮНЕСКО). Відповідне рішення ухвалили 5 грудня на 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини.

У другій половині 2022 року «Кобзарсько-лірницьку традицію» було внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. А вже у 2023 році цю традицію Україна подала на внесення до списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО та програму з її охорони.

Для нас з вами це - визнання наших цінностей, культури, самобутності та ідентичності. Цей здобуток стане частиною нашої великої Перемоги. Неспровокована Україною війна забирає життя українських митців: 133 загинуло, серед них і шестеро братчиків кобзарських цехів, які стали на захист України. Нині росія, як колись імперський та сталінський режими, нищить усе, що пов’язано з українською культурою, зокрема кобзарство та носіїв живої спадщини. Та попри усі спроби позбавити українців свого коріння, наша культура засвідчує незламність, - зазначив у своєму відеозверненні Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.

Серед носіїв традиції в числі українських кобзарів та лірників є і наш земляк - дослідник традиційної народної музики та пісенної спадщини Андрій Ляшук. Він є постійним учасником обласних, всеукраїнських та міжнародних фольклорних подій, заходів, приурочених традиційній українській культурі.

Пишаємося нашим земляком та радіємо, що українська кобзарсько-лірницька традиція достойно представляє Україну в світі. Визнання ЮНЕСКО - це неймовірна можливість промоції української культури, підтвердження її унікальності, багатовікової тяглості розвитку, всесвітнього вагомого мистецького явища і спадщини людства. Визнання сприятиме збереженню та популяризації у світі традиції, яка сьогодні, як і сотні років тому, супроводжує боротьбу українського народу за свободу та незалежність, - розповіла начальниця Управління культури і туризму Рівненської ОДА Любов Романюк.

Нагадаємо, напередодні до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО увійшли українська традиція та мистецтво оздоблення великодніх яєць. У списку вже понад 600 елементів із 140 держав-учасниць Конвенції. Від України до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО увійшли Петриківський розпис, Косівська кераміка, кримськотатарський орнамент «Орьнек» та знання про нього. Також до переліку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони, увійшли козацькі пісні Дніпропетровщини та український борщ.

За інформацією Рівненської ОВА.

Читайте також: У Рівному стартує перший міжнародний Різдвяний театральний фестиваль "Scrooge FEST"