Цей напій багато хто любить, а дехто не може без нього уявити свій день. Користь кави вже неодноразово доведена вченими, але, попереджають фахівці, корисною вона буває не для всіх. Ми попросили лікарів роз'яснити, кому не можна пити каву і чому.
Кому і скільки чашок кави можна пити на день
Це перше питання, яке зазвичай хвилює, і не тільки кавоманів. "Якщо людина любить каву, організм її добре переносить, цей напій допомагає прокинутися вранці, то його можна пити, але треба дотримуватися певних умов",- каже лікар-кардіолог Олег Миронюк.
І пояснює, як правильно пити каву:
- виключно в першій половині дня;
- можна вживати до 3 чашок напою на добу;
- пити тільки натуральну каву - тобто, заварювати напій у чашці чи кавомашині.
Також важливо, каже лікар, не компенсувати відпочинок цим напоєм - якщо потрібно відпочити, то так і слід зробити.
Чи можна пити каву за підвищеного тиску, із захворюваннями серця та діабетом
Попри те, що каву реабілітували у великих дослідженнях, все одно існують міфи, що кава негативно впливає на серцево-судинну систему.
Дослідженнями було встановлено, що напій не спричиняє зменшення тривалості життя, не збільшує частоту госпіталізацій чи загострення серцево-судинних хвороб у пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної системи. Тобто у висновку маємо, що кава не протипоказана пацієнтам, які мають серцево-судинні хвороби,- каже Олег Миронюк.
За словами лікаря-терапевта та дієтолога Дмитра Барикова, насправді кофеїн підвищує тиск лише в тому разі, якщо він спочатку знизився.
Немає досліджень, які б свідчили про те, що регулярне споживання кави призводить до гіпертонії, - пояснює лікар.
На думку експертів, гіпертонікам можна споживати каву, але їм у цьому разі потрібно завжди контролювати свій тиск - звісно, у момент гіпертонічного кризу, коли тиск піднявся до позначки 200, каву пити не рекомендується.
Щодо людей зі зниженим тиском, то їм можна пити каву, щоб стати бадьорішими, головне - не вживати її в другій половині дня або на ніч, як уже говорили вище, оскільки це може призвести до того, що вони гірше засинатимуть.
Також часто пацієнти цікавляться, чи можна за цукрового діабету пити каву з молоком? Діабетикам кава теж не протипоказана, просто їм слід споживати її без цукру та смаколиків, пояснюють експерти.
Кому не можна пити каву - коли напій може нашкодити
Водночас фахівці назвали низку діагнозів, за яких вживання напою буде небажаним, адже може призвести до загострення захворювань.
Тож каву не варто вживати:
- за аритмії (порушення серцевого ритму) - напій підвищує пульс і виникають перебої в роботі серця;
- у разі гастроезофагеальної рефлюксної хвороби - напій може спровокувати печію;
- у разі функціональної диспепсії, тобто, розладу травлення;
- у разі жовчнокам'яної хвороби - можуть посилитися симптоми захворювання, бо підвищуватиметься тонус жовчного міхура, і це сприятиме стисканню каменів в органі;
- у разі хвороби Крона та виразкового коліту - це аутоімунні захворювання, і кава сприятиме посиленню болю в животі та послабленню випорожнень;
- у разі алергії на каву - одним із симптомів може бути кашель.
Також не можна пити каву тим, хто має непереносимість кофеїну, бо в таких людей після вживання напою можуть бути симптоми передозування кофеїном - руки стають холодними, потіють, тремтять, можливі панічні атаки.