Причини блокування рахунків та як розв'язати проблему з банком
Коли банк блокує ваш рахунок, це завжди викликає занепокоєння та змушує замислитися про подальші дії. Часто такі блокування пов’язані з необхідністю підтвердити законність джерел ваших коштів або пояснити певні операції. У таких випадках банки можуть вимагати різноманітні документи, залежно від обставин. Вам буде значно легше пережити блокування карток, якщо у вас є операції з криптовалютою, тоді вам варто звернути увагу на список Dex бірж, де можна проводити транзакції навіть без інформування фінансових органів. Важливо розуміти, що кожен банк має свої внутрішні правила, і вчасне реагування на їхні вимоги допоможе уникнути розриву відносин.
Чому блокують рахунки?
Можна виділити три ключові причини блокування банківських рахунків:
- Невиконані фінансові зобов'язання, зокрема несплачені борги перед банком чи іншими кредиторами або неоплачені штрафи. У таких випадках банк має право заморозити рахунки.
- Підозрілі фінансові операції. Якщо банк виявить транзакції, що можуть свідчити про відмивання грошей, фінансування тероризму чи інші незаконні дії, пов'язані з грошовими переказами, рахунок може бути заблокований.
- Запит правоохоронних органів. У рамках кримінальних розслідувань банк може отримати розпорядження заблокувати рахунок клієнта.
Що може викликати невдоволення банку?
28 квітня 2020 року в Україні почав діяти новий закон про фінмоніторинг, який запроваджує оновлені вимоги до ідентифікації клієнтів банків та фінустанов.
Закон «Про запобігання та протидію легалізації доходів, здобутих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та розповсюдженню зброї масового знищення» вже існував, але у квітні 2020 року правила були змінені для кращого контролю за відмиванням коштів та приведення їх у відповідність із міжнародними стандартами.
19 травня 2020 року Нацбанк України ухвалив Постанову № 65, яка затверджує нові положення для здійснення банками фінансового моніторингу.
У додатку № 20 до цієї Постанови міститься 73 показники підозрілих фінансових операцій, які можуть призвести до блокування рахунку, як часткового (наприклад, тільки для вхідних транзакцій), так і повного.
Часто зустрічаються такі ситуації, як регулярне внесення великих сум, коли офіційні доходи клієнта набагато менші, або активні операції з криптовалютою, що можуть викликати підозру. Також під підозру можуть потрапити масові перекази коштів на інші карткові рахунки, що можна розцінити як виплату зарплат «у конвертах».
Банк також може звернути увагу, якщо на рахунок фізичної особи надходить багато переказів від інших клієнтів, особливо якщо ця особа зареєстрована як ФОП, але використовує особистий рахунок для ведення бізнесу.
Як діяти клієнту?
Перш за все, рекомендується припинити використання цього рахунку та не проводити нових фінансових операцій.
Наступним кроком є з'ясування у банку причини блокування. Зазвичай, це пов'язано з внутрішніми правилами банку щодо фінмоніторингу.
У такій ситуації клієнту можуть запросити фінансові документи, які підтверджують джерело коштів і мету здійснення транзакцій.
Далі клієнт сам вирішує, як діяти. Якщо стосунки з банком більше не важливі, можна вивести кошти (якщо це можливо) і закрити рахунки.
Оптимальним варіантом буде уточнити вимоги банку, надати необхідні документи, які доводять законність операцій, а потім вирішити, чи варто продовжувати співпрацю з цим банком.
Які документи слід надати банку?
Якщо банк має сумніви щодо походження коштів, він обов'язково запитає документи, які підтверджують джерела доходів. Це можуть бути:
Податкова декларація за попередній рік; довідка про заробіток із місця роботи; документи про продаж майна (нерухомості чи автомобіля); свідоцтво про спадщину; документи про отримання фінансової допомоги; договір дарування; довідка з Пенсійного фонду та інші документи, що підтверджують легальність коштів.