26-річний майор Сергій Матвійчук із Рівненщини очолив новостворену у Сухопутних військах ЗСУ Школу підготовки спеціалістів безпілотних авіаційних комплексів "Ятаган". Про це інформують в пресслужбі Фонду "Повернись живим".

Сергій Матвійчук — випускник Львівського Ліцею ім. Героїв Крут. 2019-го закінчив Національну академію Сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного. Одразу після навчання очолив гірсько-штурмовий взвод у 10-й окремій гірсько-штурмовій бригаді «Едельвейс». Як командир взводу, а потім роти воював на Луганщині й на Маріупольському напрямку в Донецькій області. З початком нового етапу агресії росії 2022-го боронив Північ і Схід країни. Став заступником командира 108-го окремого гірсько-штурмового батальйону.

Усі думають, що FPV — це взяв пульт, надів окуляри, полетів і знищив танк. Ні. Налаштувати дрон, підготувати боєприпаси і все перевірити займає багато часу. Побудувати систему і навчити оператора FPV чи Matrice складніше, ніж навідника-оператора бойової машини піхоти. Тому що БМП зробили для солдата, там усі кнопки підписані. А з дроном не кожен зможе працювати. Якщо людина бере пульт і за тиждень не навчилася літати на симуляторі, їй не можна давати у руки дрон, — говорить Сергій Матвійчук в інтерв’ю «Повернись живим».

Щоб отримати базові навички, оператору потрібно близько 40 днів. Після цього фахівець зможе літати, скидати боєприпаси, налаштувати дрон та мінімально його ремонтувати, говорить керівник Школи «Ятаган».

Щоб повністю все освоїти, треба дуже багато часу, — зауважує Сергій Матвійчук. — Основна ціль Школи — підготувати кваліфікованих пілотів. Щоб після закінчення фахової підготовки військовослужбовці, які прибувають у зону бойових дій, за короткий час могли ефективно застосовувати дрони. Аби досягти цієї цілі, потрібне забезпечення навчально-матеріальною базою: ноутбуки, симулятори, техніка, навчальні дрони, запчастини для ремонту.

Також в інтерв’ю Сергій розповів про бойовий досвід та роль безпілотників у російсько-українській війні.

Фонд «Повернись живим» долучився до створення у Сухопутних військах ЗСУ Школи підготовки спеціалістів безпілотних авіаційних комплексів «Ятаган». На її потреби оголосив спільний із ПриватБанком збір 33 мільйонів гривень.

Школа «Ятаган» формується на базі одного з навчальних центрів Збройних сил, вже має затверджену програму підготовки, розроблені в співпраці з фахівцями «Повернись живим» методичні матеріали, професійний інструкторсько-викладацький склад із бойовим досвідом.

Планується, що Школа готуватиме близько сотні фахівців щомісяця, а на кінець року — втричі більше.

Захисники здобуватимуть військову спеціальність зовнішнього пілота (оператора) безпілотних літальних апаратів за наступними напрямами: FPV-камікадзе та зі скидом; розвідувальні та ударні БпЛА коптерного типу; крила-розвідники та крила-камікадзе ближнього радіусу дії.