З настанням весни більшість людей радіє теплу, але не ті, хто страждає від алергії. Закладений ніс, чхання, сльозоточивість - знайомі симптоми для людей, які щороку змушені боротися з цією недугою. Про те, як проявляється алергія на цвітіння, як лікувати її і чим рятуватися, розповів лікар-імунолог, алерголог вищої категорії, кандидат медичних наук Олександр Назаренко.

Чим характерна алергія на цвітіння - симптоми
Весняна алергія або поліноз - це алергія на пилок рослин, які починають цвісти з настанням відповідної пори року. Захворювання це хронічне, у групі ризику може бути людина будь-якого віку, а через маленькі розміри самого подразника (пилку), "підхопити" його можна де завгодно. Алерген потрапляє у квартиру через відкриті вікна навіть із москітною сіткою, ба більше - пилок легко можна принести додому на взутті та одязі.

Важливо запам'ятати, як проявляється алергія на цвітіння:

  • закладеність носа;
  • чхання, нежить і кашель;
  • набряк і почервоніння очей (кон'юнктивіт на тлі алергії);
  • біль і сухість у горлі;
  • набряк м'яких тканин;
  • висип на шкірі.

Як правило, ознаки алергії дуже схожі на звичайну застуду, але з однією різницею - температура тіла залишається в межах норми і не підвищується.

Цікавий факт: розвивається алергія на цвітіння берези чи інших рослин у сухому та спекотному кліматі краще, ніж у сирому та вологому. Якщо надворі вітер, то алергічна реакція в людини посилиться, але щойно вона переїде в місто чи країну з іншим кліматом, через 2-3 дні всі симптоми зникнуть.

Чого "боїться" алергія - лікування та методи боротьби
За словами експерта, існує два ключові методи боротьби з алергією. І перший застосовується під час алергенної реакції організму на різні збудники.

Є різноманітні ліки, які не дають алергії розвиватися. Є гормональні препарати, які алергічні набряки прибирають. Усі ці методи лікування симптоматичні. Тобто вони не лікують, а тільки піднімають на ноги,

- пояснює експерт.

Другий метод, що допомагає від алергії на цвітіння, застосовується як лікування алергії протягом тривалого періоду життя.

Він називається алерген специфічної імунотерапії. Коли відомо, до якого білка є алергія, застосовують спеціальні вакцини. Це може бути спрей, який потрібно використовувати щодня. Але для лікування потрібно від 5 до 7 років. Є й інший метод вакцинації - ін'єкційний. Ін'єкції потрібно робити щомісяця, цей процес лікування трохи швидший і займає від 3 до 5 років. Хоча в деяких випадках, алергія може минути і через 5-6 місяців - усе залежить від різних чинників,

- каже експерт.

Водночас лікар зазначив, що деякі види алергії не можна лікувати таким методом, адже проти них просто не існує вакцини. "Якщо говорити про весняну алергію, то часто зустрічається алергія на цвітіння берези. Це один із найнебезпечніших білків (із пилку дерева). Крім того, він є і в деяких продуктах, наприклад, у яблуках, персиках. І без термальної обробки вони також можуть бути небезпечними", - пояснює лікар. Тож якщо ви хочете знати, які продукти не можна їсти за алергії на цвітіння берези, - утримайтеся від вживання цих двох видів фруктів.

За словами Назаренка, для того щоб уникнути проблем, фрукти можна вживати приготованими. Це можуть бути, наприклад, запечені яблука або компот - у такому вигляді продукти не загрожуватимуть вашому здоров'ю.

Він також зауважив, що в такий період людям, які страждають на алергію, краще уникати виходів на подвір'я в суху та спекотну погоду. Адже в цей час збудники більш активно пересуваються в повітрі та несуть велику загрозу для людей.

Крім того, експерт сказав, що зараз ситуацію для алергетиків погіршують і бойові дії в Україні.

Зараз, у період війни, щодня відбуваються вибухи. А кожен вибух - це хімічна реакція, у повітрі багато хімічних речовин, які дуже впливають на слизову, зменшують бар'єри слизової. Тому пилок проникає глибше. Тому що там формальдегід, який впливає також і на імунну систему та посилює алергізацію. Тому зараз дуже важливо уникати виходів на вулиці в суху погоду, уникати алергенного білка в їжу,

- каже експерт.

Лікар також рекомендує людям з алергією частіше промивати ніс. За його словами, це можна робити теплою водою або мінералкою, але спочатку необхідно випустити гази.