Яке сьогодні, 31 грудня, церковне свято
31 грудня в церковному календарі – день пам’яті преподобної Меланії. Народилася дівчина в заможній римській сім'ї і ще в дитинстві прийняла християнство. Відрізнялася від своїх однолітків тим, що хотіла присвятити своє життя Богові. Проте батьки видали Меланію заміж за чоловіка, якого вона не кохала. Спочатку дівчина намагалася навернути і його до християнства, але він не захотів. В родині народилося двоє дітей, та вони згодом померли. Лише після цього чоловік також прийняв християнство і почав жити благочестивим життям.
Зазвичай цього дня українці йдуть до церкви на богослужіння. Потім - вирушають додому та збираються за великим святковим столом. На Щедрий вечір знову готують обрядову кутю - це називається Друга кутя. Оскільки Різдвяний піст закінчився, то обмежень в їжі немає - як на Святвечір. Тому на стіл, окрім куті, ставлять м'ясні страви, холодець, вареники та пироги з різними начинками. Загалом вважалося, що ця вечеря має символізувати достаток.
Трапезу розпочинають з молитви. Потім - спалюють дідуха, якого господар заносив до хати на Святий вечір, 24 грудня.
Молодь і діти ходять щедрувати. Одна з найбільших традицій Щедрого вечора - ходіння з вертепом та водіння Кози. На свято заведено переодягатися у тварин і фольклорних персонажів. Зазвичай у Маланку перевтілюється неодружений хлопець, а жінки постають в образах чоловічих героїв. Серед інших персонажів – Василь, Коза, Дід, Баба, Ведмідь, Циган, Чорт і Лікар.
Наступного ранку хлопці засівають оселі зерном, бажаючи господарям добробуту та успіху. У цей день також прийнято робити добрі справи, допомагаючи нужденним.
Що не можна робити 31 грудня
Не варто брати і давати гроші в борг, інакше проблеми з фінансами переслідуватимуть весь рік.
Не можна починати нову справу, нічого доброго з цього не вийде.
Заборонено виносити сміття з хати.
На Щедрий вечір існує багато заборон, яких наші предки намагалися дотримуватися. У цей день категорично не можна сперечатися, конфліктувати та бажати зла іншим. Крім цього, не можна одягатися у темне вбрання, бо воно символізує невдачу. До того ж не варто виносити сміття та старі речі з оселі, оскільки існує ризик позбавитися сімейного щастя. Не слід займатися важкою фізичною працею та займатися рукоділлям. Також заборонено цього дня перераховувати дрібні гроші — будете ходити в боргах.
Народні прикмети і традиції на 31 грудня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- дивилися, який сьогодні день: сонце високо стоїть — буде великий урожай фруктів;
- молодик вночі — навесні річки вийдуть з берегів;
- відлига означає, що літо буде дощовим;
- небо зоряне — до великої кількості грибів та ягід;
- сильна хуртовина — вродять горіхи;
- на вулиці туман — урожай буде багатим;
- відносно тепла погода — весна прийде пізно, а літо буде дощовим;
- кріт виліз з нори — до холодного травня.
ХТО СВЯТКУЄ ДЕНЬ АНГЕЛА
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 31 грудня
Які сьогодні іменини: Давид, Йосип, Михайло, Петро, Яків, Меланія.