Відвідувачі побачили історичні фото, які зберегла краєзнавиця та місцева мешканка Ліля Рачицька. На одній з фотографій - єврейська родина, яка ховалась від фашистських окупантів в землянці, в лісі близько села Малинськ. 17 місяців тут переховувались євреї, з них 70 жінок та до 10 новонароджених дітей.
Виставка розповідає і про довоєнне мирне життя єврейської громади в тоді ще містечку Степані, де на кінець XIX ст. мешкало 2200 етнічних євреїв. Заможні городяни, багатий місцевий ринок, на який з’їжджалися мешканці з округи. На фото можна побачити кілька десятків гужових возів в базарний день. В кінці XIX ст. ярмарки в Степані проводились 6 разів на рік.
В містечку працювали три водяні млини та два заводи (лісопильний та смоляний). Розселення євреїв у Степані розпочалось кілька століть тому. У 1627 році була споруджена одна з найстаріших на Волині синагога, а в 60-х роках XX ст. вона була зруйнована радянською владою.
По цей час існує старе єврейське кладовище. На цій територій багато століть поруч з українцями жили євреї, поляки та представники інших національностей. Всі національності мирно співіснували, розвивали та збагачували регіон, доповнювали культуру один одного.
Під час війни гітлерівські окупанти знищили майже все єврейське населення Степаня. Відомо, що масові розстріли відбувались за селом Калинівка. Українські родини намагались рятувати євреїв ризикуючи власним життям. Степанські родини, Грохольських Костянтина та Параски, а також Ширко Пилипа та Надії, за героїчний та гуманістичний вчинок отримали від Фонду “Пам’яті жертв фашихму в Україні” звання Праведники народу України.
Жахливі воєнні події в Україні та Ізраїлі спонукають нас до єдності у творенні добра заради миру та справедливості. Згадка про добросусідське минуле українців та євреїв у Степанскому краєзнавчому музеї додає впевненості у наближенні перемоги, взаємоповаги та любові до ближнього, - зазначила учасниця заходу, історикиня краєзнавиця Валентина Данілічева (м. Рівне), яка багато років вивчає історію національних меншин Волині (Рівненщини), в тому числі історію єврейського населення.
Ідея нагадати історію єврейського населення в селищі належить місцевим активісткам - Галині Чибуровській та Надії Горбалюк із громадської організації “Агенція розвитку Степанської ОТГ”.
Ми почали цикл заходів, мета яких нагадати мешканцям громади про своє історичне минуле, про славетних вихідців з Волині (Рівненщини) всіх національностей, - зазначають активісти.
Виставка в Степанському музеї стала можливою завдяки підтримці громадської організації “Меморіка”.
Читайте також: Композитор з Костополя отримав премію імені Федора Гощука