Коли була календарна реформа і Григоріанський календар був введений князь Острозький був противником календарної реформи. Мабуть, через те, що частина єпископів православних пішла до підпорядкування до Папи Римського, це не сподобалось князю Острозькому і він став відстоювати незалежність від Римської курії й утримав календар Юліанський. На той час це можливо було правильно, можливо якби ми перейшли тоді на Григоріанський календар ми б розчинилися в польському середовищі. Але ми дійшли до 21 століття і ми розуміємо, що ми лишимося українцями, не станемо ні поляками, ні росіянами. Але від російської агресії нам треба відходити й нарешті повернутися до цивілізованого світу, - каже керівник арт-кластеру Острозької академії Микола Бендюк.
Тож 27 липня в Софії Київській відбувся Помісний Собор Православної Церкви України. На ньому архієреї, священники та віряни із всієї України затвердили перехід церкви з Юліанського на Новоюліанський календар.
З першого вересня ми розпочинаємо жити новим календарним життям, яке насправді урегульовує все те, що було втрачене. Бо церковне новоліття в церкві наступало 14 вересня, Різдво у книгах церковних ми читали й відзначали 25 грудня. Зараз все повертається і входить у відповідну норму, - розповідає священник Свято-Покровського кафедрального собору ПЦУ Петро Мартинюк.
Тобто, змінюються дати святкування Успіння та Різдва Пресвятої Богородиці, Покрови, Андрія, Дня Святого Миколая, Святвечора, Різдва, Щедрого вечора, Василя, Богоявлення, Стрітення, Благовіщення, Івана Купала, Петра і Павла, Маковея та інших не рухомих свят.
Хоч і незвично буде відзначати Покрову 1, а не 14 жовтня, День Святого Миколая 6 грудня, а не 19, Різдво 25 грудня, а не 7 січня, Водохреще 6 замість 19 січня, рівняни все ж підтримують рішення про перехід на Новоюліанський календар.
А заглядати доведеться доволі часто, оскільки усі звичні для нас свята відтепер змістяться на 13 днів назад. Щоправда, не в усіх церквах.
Щоб не було ніяких розколів чи тому подібне дозволяється окремим парафіям, громадам, якщо більшість людей підтримує рішення залишитись на Юліанському календарі то рішення це буде подано в єпархію, митрополію і таким чином буде визначено певні календарні норми стосовно життя даною парафії, які не будуть заборонені, - резюмує священник Свято-Покровського кафедрального собору ПЦУ Петро Мартинюк.
Натомість великі кафедральні храми уже 1 вересня відзначатимуть початок нового церковного року, а перше жовтня Покров Пресвятої Богородиці.
Читайте також: Суд зобов’язав привести в належний стан укриття в одній з територіальних громад Дубенщини