Від початку повномасштабного вторгнення рф потреби у донорській крові в Україні зросли. На Рівненщині – приблизно на 40%. Раніше здебільшого кров була необхідна пацієнтам, які йшли на планові операції. Тепер – й тим, хто отримав поранення на війні. Зі збільшенням потреб зросла і кількість самих донорів. Про це інформують в Рівненській обласній державній адміністрації.

Про важливість донорства крові говорили на брифінгу в РівнеОДА. Спікерка – директорка Рівненського обласного центру служби крові Ліна Михальчук. Модератор – директор департаменту цифрової трансформації та суспільних комунікацій ОДА Олександр Поліщук.

У цей складний час особливо проявився гуманізм та патріотизм населення, яке виявило бажання стати донорами. До участі залучилися організовані колективи, силовики, військові, медики, священники. Якщо до війни у середньому було близько 70 донорів за день, то війна збільшила кількість донацій майже удвічі – 120-150 щодня, — зазначає директорка обласного центру служби крові.

Серед категорії донорів понад 70% складають постійні. Це ті, хто мінімум двічі на рік здає кров. На початок місяця в області налічується майже 2700 осіб зі статусом "Почесний донор України" та 10 осіб – "Заслужений донор України".

Нині на Рівненщині є потреба в усіх групах крові, особливо потрібна 2+.

У Рівненській області забір крові проводиться лише у Рівненському обласному центрі служби крові. Він працює з 8:00 до 12:30 у будні, а також у першу та третю суботу місяця (на час воєнного стану).

До недавнього часу була проблема із транспортом для виїзної бригади. З початку року здійснено лише три виїзди. Проте у липні завдяки співпраці керівництва Рівненської ОВА і Поморського воєводства Польщі ми отримали автомобіль, який буде використовуватись для заготівлі крові у виїзних умовах, — розповідає Ліна Михальчук.

Так, на даний час низка громад, зокрема Острозька, Костопільська, Рівненська та Дубровицька, самостійно організовують доїзд донорів. Також щомісячно на донацію довозить своїх працівників і Хмельницька АЕС.

На сьогодні Рівненський обласний центр служби крові забезпечує компонентами крові усі лікувальні заклади області. Укладено більш як 30 договорів. Також підприємство виконує мобілізаційні завдання для лікарень у прифронтових зонах. Цю роботу курує оперативний штаб при МОЗ. Він дає замовлення та транспортує цінний багаж, — резюмує директорка служби крові.

У Рівненській ОДА нагадують, що донором може бути громадянин України, особа без громадянства та іноземний громадянин, які мають посвідку на постійне проживання в Україні віком від 18 років.

Вікові обмеження для участі у донорстві дещо скоротилися. Якщо донору 60 і більше років і це перша його здача, то такі особи допускаються лише з дозволу лікаря.

Донор має бути здоровим, мати добре самопочуття, важити більше ніж 50 кг. При цьому температура тіла має бути 36,6 ± 0,3 градуса С, кров’яний тиск в діапазоні 160/90 до 110/60, пульс від 60 до 90 ударів на хвилину.

Також претендент у донори не повинен вживати алкоголь упродовж 48 годин перед здачею крові та не палити за 2 години до цього.

Існують тимчасові та абсолютні протипокази для донорства та її компонентів.

До тимчасових відносять: пів року після операцій, аборту, нанесення татуювань чи проколювання вух та пірсингу; 2 тижні після захворювання на ангіну, грип, гостре респіраторне захворювання та інше; 28 днів після захворювання на COVID.

Основні абсолютні протипокази, які не дозволяють бути донором довічно: ВІЛ, СНІД, вірусні гепатити B і С, туберкульоз, цукровий діабет, злоякісні захворювання, резекція чи ампутація органа, трансплантація органів і тканин.

Читайте також: Прикордонники з Рівненщини отримали почесну відзнаку від Президента України Володимира Зеленського