Як вакцинуватися від інфекцій людям із діабетом, хронічними серцево-судинними та респіраторними хворобами – відповідає МОЗ.

Хронічні хвороби є причиною 38 мільйонів смертей щороку. Тривалий вплив захворювання може ослабити імунітет людини, а органи й системи організму працюватимуть гірше. Це робить людей  із хронічними хворобами уразливішими до різних інфекцій, вони мають важчий перебіг захворювань та більше ускладнень. Саме тому цим людям лікарі радять обов’язково робити усі необхідні та рекомендовані щеплення. Виняток – наявність протипоказань. Про те, як вакцинуватися, якщо є хронічна хвороба, розповідає Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін. 

Найпоширенішими хронічними хворобами є серцево-судинні, хронічні респіраторні захворювання і діабет.

Серцево-судинні хвороби

Такі хвороби ускладнюють реакцію імунітету на деякі захворювання. Це збільшує ризики важкого перебігу інфекційних хвороб, а отже – появи серйозних ускладнень. 

Особливо небезпечними для людей із серцево-судинними хворобами є грип, пневмококова інфекція, кашлюк і коронавірус. Ускладнення цих хвороб можуть призводити до розвитку ішемічної хвороби серця, інфарктів, тромбозів. Саме тому людям із хронічними серцевими хворобами треба робити щеплення. 

“Будь-які інфекційні хвороби викликають запалення, яке може бути небезпечним для пацієнтів зі слабкою серцево-судинною системою. Тому дуже важливо, щоби такі пацієнти  отримували як обов’язкові щеплення, так і рекомендовані», –  коментує Ігор Кузін.

Цукровий діабет

У людей, хворих на цукровий діабет обох типів, імунна система працює гірше, ніж у здорових. Тому вони уразливіші до інфекцій. Особливо небезпечними для хворих на діабет є грип, пневмококова інфекція, гепатит В, правець. 

“Вірус грипу підвищує рівень глюкози в крові, а у людей з гіперглікемією це може призвести до небезпечних станів. Саме тому щеплення від грипу рекомендовано всім діабетикам. 

Пневмококова інфекція небезпечна для діабетиків високими ризиками пневмонії, бактеріємії та менінгіту. Також у хворих на діабет часто є виразки та рани на ногах, через які можна заразитися правцем. Тому діабетикам обов’язково потрібно робити ревакцинацію від правця кожні 10 років”, – пояснює Ігор Кузін. 

Люди з діабетом мають вищі ризики заразитися гепатитом В через те, що їм доводиться регулярно проколювати шкіру глюкометрами, інсуліновими ручками тощо, щоб відслідковувати рівень глюкози в крові.

Респіраторні хвороби

Люди з астмою або хронічним обструктивним захворюванням легень, мають вищий ризик госпіталізації та ускладнень внаслідок захворювань, яким можна запобігти за допомогою вакцини. Особливо небезпечними для цих людей є грип, пневмококова інфекція та коронавірус. 

Ці інфекції спричиняють тяжкі пневмонії, які потребують стаціонарного лікування, провокують і посилюють напади астми.  

“Нещодавно в Україні дозволили другу бустерну дозу від COVID-19. Серед показань наявність хронічних хвороб, які підвищують ризик важкого перебігу коронавірусу. Дослідження показали, що додаткова доза вакцини покращує захист від хвороби для людей з категорій ризику”, – додає лікар. 

Чи є специфічні правила або рекомендації для вакцинації людей з хронічними хворобами

Людей з хронічними хворобами щеплюють зазвичай за тими ж правилами, що і здорових людей. Так, проводити імунізацію можна, коли:

  1. Немає підвищеної температури тіла понад 38 С на момент проведення щеплення. 

  2. Немає загострення хвороби.

  3. У людини не було тяжкої алергічної реакції на попереднє щеплення.

  4. Інші медичні протипоказання відсутні.

Про українців, які мають хронічні хвороби та які обрали вакцинацію, щоб захиститися від небезпечних інфекції та їхніх наслідків, читайте в історіях.

Ірина, має  астму, Чернігів

Я хворію на астму з дитинства. Усі щеплення за віком мені робили тоді, не звертаючи уваги на діагноз. Ускладнень не було. Моя мама підтримувала необхідність рутинних щеплень.  

У дорослому віці в мене були сумніви, чи варто вакцинуватися від грипу? Навіть мій лікар не був до кінця впевненим. 

Я наважилася і побачила, що стала менше хворіти, а відтак, виходить, краще контролювати моє захворювання. 

Кілька років тому зробила ревакцинацію від дифтерії, зараз уже щеплена бустерною дозою від COVID-19. Я переконана, що астма – не перешкода для проведення щеплень.

Надія, має аутоімунний тиреоїдит, Южноукраїнськ

Аутоімунний тиреоїдит – це така хвороба, коли власна імунна система знищує щитовидку і вона зменшується. Тому я щоранку випиваю таблетку гормонів, які не виробляє мій організм. 

Я маю усі необхідні щеплення, які треба отримати в дитинстві. Нещодавно ми з чоловіком разом ходили на ревакцинацію від дифтерії та правця, яку дорослі мають робити кожні 10 років. У нього була температура і трішки боліла рука, а в мене взагалі не було нічого. 

Тим, хто вагається, чи потрібно робити щеплення людям із хронічними хворобами, – знайдіть адекватного доказового лікаря, аби дізнатися більше про себе, свої хвороби та свій організм. 

Ірина, 25 років, має склеродермію, Луцьк

Склеродермія – це хронічне запалення сполучної тканини організму, яке належить до аутоімунних захворювань. Хвороба вражає шкіру, може вразити внутрішні органи, суглоби та кістки. 

Під час цього захворювання на шкірі з’являються специфічні плями. Не можна перебувати на сонці, переохолоджуватися, бувати у сауні, робити татуювання, лазерну епіляцію. 

Я дізналася про свій діагноз у 12 років. Про цю хворобу мало знають і лікарі довго не могли встановити правильний діагноз. На склеродермію найчастіше хворіють жінки, і тривалість життя скорочується до 45-50 років. 

Проте, попри діагноз, у мене є всі необхідні щеплення. Я за вакцинацію, адже вона зберегла життя мільйонам людей. У 26 років треба буде робити ревакцинацію від дифтерії та правця, і я хоч вже зараз готова зробити її. 

Валентина, 64 роки, хірургічно видалено щитоподібну залозу та жовчний міхур
Я працюю в поліклініці та щороку обов'язково роблю щеплення  від грипу, бо контактую з безліччю людей. Жодних ускладнень ніколи не відчувала і не боялась вакцинуватись. 

З початком пандемії коронавірусу була першою зі своєї родини, хто вакцинувався. Було два дні слабкості й температури 37,5, але вважаю це не вартим уваги з урахуванням ризику від хвороби. 

Рішення, звісно, приймає кожен сам, але не варто вірити міфам та «сусідкам, у яких є друзі, що точно знають....». Доказові лікарі мають бути головним джерелом інформації про вакцинацію для людей із хронічними хворобами!

Надія, 65 років, має ішемічну хворобу серця, Харків

Ішемічну хворобу серця маю з 30 років. Через це ретельно стежу за власним здоров’ям, маю всі необхідні щеплення згідно з календарем.  У січні зробила щеплення другою дозою вакцини проти COVID-19.  

Два тижні тому вакцинувалася від правця та дифтерії. Після щеплення у мене підвищилась температура, відчувала озноб та головний біль, але на другий день все це минуло. 

Вважаю, що вакцинація необхідна, особливо для людей, які мають хвороби серця, адже будь-яка інфекція чи вірус може дати серйозні ускладнення. Усі необхідні щеплення робитиму й надалі, бо розумію, що запобігти захворюванню набагато простіше, ніж потім лікувати його наслідки.

Щоб зробити щеплення від інфекційних хвороб – зверніться до свого сімейного лікаря. Якщо ви переїхали в інший регіон, то можна звернутися до будь-якого сімейного лікаря, підписувати нову декларацію з ним необов’язково. Щепитися від COVID-19 в Україні можна в будь-якому пункті чи центрі вакцинації. Перелік пунктів за посиланням – https://bit.ly/vaccinationpoints або за телефоном 16-77.