18 січня у християн східного обряду – Надвечір’я Богоявлення або Водохресний святвечір, Хрещенський Святвечір, який ще називають Голода кутя.

Яке сьогодні свято в Україні і світі

18 січня у США святкують День технічного обслуговування. Ця подія показує, наскільки важливим для правильної роботи техніки є вчасне її обслуговування. Запровадили специфічне свято для того, щоб лишній раз привернути увагу споживачів до необхідності виконувати технічне обслуговування. Адже наслідки відмови від цього можуть бути катастрофічними.

А ще 18 січня святкують День запалювання маяка. Невідомо, кому належить ідея створення цього дивовижного свята, але для багатьох ця подія є символом романтики і надії.

Також 18 січня святкують День тлумачного словника. Це свято є неофіційним, тому відсутня будь-яка інформація про дату його створення чи засновника. Лише відомо, що дата була обрана на честь дня народження британського лікаря, лексикографа Пітера Марка Роже, який створив відомий Тезаурус Роже (один з перших в історії відомих на сьогодні ідеографічних словників). Народився він 18 січня 1779 року.

Яке сьогодні церковне свято

18 січня в церковному календарі – Хрещенський Святвечір або Надвечір’я Богоявлення. Святкується це свято за день до Водохреща або Йордану. Це особливий вечір, який входить в перелік різдвяних свят і передує одній з найважливіших подій в житті Ісуса Христа – хрещенні в річці Йордан. На Хрещенський Святвечір традиційно встановлений піст. На святковому столі основною стравою є кутя, яку ще називають “голодною”.

У наших предків існувало чимало традицій та обрядів, які пов’язані з Хрещенським Святвечором. 18 січня у всіх храмах проводиться літургія, після чого священник освячує воду. Цю подію називають Велике Водосвяття. З XI століття вода освячується двічі на рік: на Хрещенський Святвечір та на Водохреща. Протягом усього року освячену воду приймають натщесерце. Вважається, що вона допомагає лікувати різні хвороби і захищає людину.

18 січня, напередодні Святвечора, обов’язково тримається піст. До сходу першої зірки на небі віряни не вживають їжі, а лише п’ють освячену воду. Всі страви на святковому столі є пісними. “Голодна кутя” від іншої відрізняється тим, що приправа була самою простою: лише мед і мак. Також готували рибу, вареники з грибами, узвар. На столі повинна стояти непарна кількість страв.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 18 січня

Які сьогодні іменини: Григорій, Євгенія, Йосип, Матвій, Михайло, Роман, Сергій, Симеон, Хома, Міна, Поліна, Тетяна, Феона.

Народні прикмети та традиції

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на сьогоднішній день:

  • дивилися, який сьогодні день: якщо заметіль, то через 3 місяці теж чекали заметілі;
  • 18 січня снігопад вважався добрим знаком, казали, що будуть роїтися бджоли;
  • якщо зранку випав сніг, то буде хороший урожай ранньої гречки, якщо випав вдень вродить середня гречка, а якщо ввечері, то пізня;
  • у водохресну ніч чисте небо до багатого врожаю гороху;
  • 18 січня на небі яскраві зорі, значить вродить хліб;
  • часто гавкають собаки, то буде багато дичини.

Протягом цілого дня 18 січня господині займалися прибиранням в оселі та готуванням до Святвечора і завтрашнього Водохреща. Вважалося, що зустріти Богоявлення в неприбраній оселі до проблем у житті. Після того, як на небі зійшла зірка важкою працею більше не займалися. Якщо людина була охрещена цього дня, то за повір'ями предків вона буде мати гарну долю. Традиційно напередодні Водохреща дівчата ворожили на судженого та майбутнє.