5 січня 2022 року – середа. У християн Свято святого Феодула (Федулів день). Якщо 5 січня дує сильний вітер, це віщує щедрий майбутній урожай. Цього дня 1918 року в УНР входять в обіг перші українські банкноти (номінал 100 карбованців), а 1930 року виходить постанова ЦК ВКП (б) "Про темпи колективізації та заходи допомоги держави колгоспному будівництву", яка призвела до початку Голодомору 1932-33 років.

До Нового року залишилося 360 днів.

Яке сьогодні свято в Україні і світі

В Чорногорії, Сербії та Боснії Різдво святкують не один день, а аж три. Тому 5 січня тут проходить народне релігійне свято Туціндан. Саме від цього дня розпочинається святкування одного з найбільш важливих релігійних свят – Світлого Різдва Христового. Хоч Туціндан вважається православним святом, воно зберегло певні елементи язичництва.

Створення Туціндана відносять до періоду правління архієпископа Савви, який 1219 року започаткував першу Сербську церкву. Святий Савва намагався зберегти народні звичаї, а тому часто поєднував їх із православними традиціями. Він вважав, що так зможе залучити більшу кількість послідовників.

За традицією, в свято Туціндан ріжуть ягня або порося, яке збираються подавати на різдвяний стіл 7 січня. З покоління в покоління на цих територіях (Боснія, Сербія, Чорногорія) передається легенда, що цього дня не можна карати дітей, інакше вони будуть себе погано поводити протягом усього року.

5 січня святкується Міжнародний розвантажувальний день. Свято з’явилося зовсім недавно і частіше його святкують прибічники здорового харчування. Дату обрали невипадково. Адже це перші дні після Нового року, а його в багатьох країнах світу святкують з особливим розмахом і щедрим святковим столом. Необачність в їжі та вживання алкогольних напоїв призводять до негативних наслідків для людського здоров’я.

Щоб не набрати вагу і не мати проблем зі шлунково-кишковим трактом, 5 січня рекомендовано перейти на легкі страви (без великої кількості вуглеводів та жирів). Також прибічники святкування Міжнародного розвантажувального дня радять відмовитися хоча б на цей один день від алкоголю і газованих напоїв. Краще додати до свого раціону трав’яні чаї, очищену воду без газу, домашні несолодкі компоти.

Завдяки таким простим порадам ви зможете привести всі обмінні процеси організму в норму та перейти до звичного режиму харчування.

Яке сьогодні ще свято у світі:

  • День кидання кексів (В місті Маніту Спрінгс, штат Колорадо, США, від 1995 року проводять щорічний турнір з кидання кексів (Fruitcake Toss);
  • День ковбаси в Клітеро (Ланкашир, Великобританія);
  • День полуниці в Японії;
  • Національний день збитих вершків в США;
  • Національний день птахів в США.

Яке сьогодні, 5 січня, церковне свято

5 січня в церковному календарі – день пам’яті преподобного Павла Неокесарійського. Він був відомий непорушною вірою та своїми чеснотами.

В часи діянь преподобного Павла Неокесарійського Никомидією правив жорстокий правитель Ликимій, який був відомий гоніннями проти християн. Коли він почув про благочестиві справи Павла, то відразу викликав його до себе.

За віру в Христа преподобного спіткали страшні муки. Йому погрожували, морили голодом, довго били. Проте дух Павла залишався незламним. Тоді йому вклали до рук розпечений обруч із заліза та стягували скобами, допоки залізо не охолонуло. Через ці тортури руки преподобного так сильно спеклися, що він більше не міг ними нічого робити. Тоді його кинули до в’язниці.

Преподобного Павла разом із іншими ув’язненими за християнську віру звільнили і повернули на батьківщину, коли на престол зійшов Костянтин Великий. На I Всесвітньому Соборі в Нікеї його представили імператорові, який приклався до рук святого та поцілував їх. Преподобний повернувся до свого міста, де керував паствою до самої своєї смерті.

Також 5 січня – день пам’яті преподобного Нифонта Кіпрського. Все його життя можна взяти за приклад відчайдушної боротьби з гріхопадінням. Воно дає людям надію, що щире каяття веде до прощення.

Маленьким хлопчиком Нифонт був богобоязливим та слухняним. Проте погане оточення негативно вплинуло на нього в юності. Він почав вести гріховне життя, проте в хвилини просвітління жахався своїх вчинків. Проте Нифонт вважав, що прощення йому вже неможливо отримати, а тому продовжував котитися вниз.

Одного дня товариш сказав Нифонтові, що його обличчя стало чорним. Ці слова сильно вплинули на юнака. І він вирішив знову повернутися до праведного життя. Він відрікся від усього мирського та щоденно молився Божій Матері. 4 довгі роки Нифонт вів боротьбу зі спокусою.

Завдяки своїй силі волі Нифонт заслужив прощення та отримав від Бога дар бачити в людях демонів і виганяти їх. Постарішавши, Нифонт відправився до Александрії. За Божим пророцтвом там патріарх посвятив його в єпископи міста Констанція (Кіпр). За легендою, перед смертю перед святим явилися янголи та Божа Матір.

5 січня у християн Свято святого Феодула. Прийшло воно до нас з раннього християнства. Святий був читцем при церкві в період гонінь на християн і на той час став однією з найвідоміших жертв. Коли Феодула схопили, то запропонували відректися від віри. Проте він обрав смерть.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 5 січня

Сьогодні іменини святкують: Давид, Павло, Наум, Федул, Нифонт, Феодул, Феоктист, Оникій, Василь

Народні прикмети і традиції 5 січня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на сьогоднішній день:

  • дивилися, який сьогодні день: дме сильний вітер та йде сніг – в липні буде холодно і дощ;
  • 5 січня вітряно, варто чекати доброго врожаю;
  • кури неспокійно себе ведуть до заметілі;
  • 5 січня хропить кінь – буде сніжна буря.

Джерело: ТСН

Читайте також: Острозьких школярів знайомили з бойовим гопаком (ФОТО)