У суботу, 4 грудня, над Антарктидою відбулося повне сонячне затемнення, яке стається раз на 18 років. Унікальне природне явище спостерігали й українські полярники зі станції "Академік Вернадський".

"Українські науковці з колегами зі всесвітньо відомої обсерваторії Haystack Массачусетського технологічного інституту (США) заздалегідь підготувалися, щоб зафіксувати та проаналізувати процес затемнення. Певна річ, вчені не очікували на дракона, що, як вважали в давнину, з’їдає Сонце і насилає на Землю морок і холод. Але з точки зору науки явища, які відбуваються під час затемнення, є не менш дивовижними, ніж поява казкової істоти, і набагато масштабнішими", - зазначили в Національному антарктичному науковому центрі.

Наступне повне сонячне затемнення над Антарктидою буде через 18 років, 2039-го.

До слова, коли серед літнього антарктичного дня (а в Південній півкулі зараз літо) тінь від Місяця повністю заступає сонячний диск, то нічна темрява охоплює весь навколоземний простір від поверхні до іоносфери, створюючи нестандартні умови для поширення радіохвиль. У такий момент можна почути радіостанції на рекордній відстані понад 15 тис. км та зареєструвати випромінювання надпотужних блискавок з Південної Америки, яке зазвичай добігає до української полярної станції лише глибокою зимовою ніччю.

Місячна тінь, яка переміщується з надзвичайною швидкістю, здатна утворювати плазмові хвилі в іоносфері, тобто там, де захисне магнітне поле Землі приймає на себе удари сонячного вітру. Ці хвилі іонізованого розрідженого газу (плазми) українські фахівці можуть "зловити" за допомогою спеціального надчутливого радару – іонозонду оригінальної української розробки.

Потужності цих хвиль може бути достатньо, щоб збудити навіть магнітне поле Землі, тобто створити несподівану магнітну бурю, викликану затемненням. Утім українцям турбуватися не треба: відчути та дослідити ці збурення можуть лише магнітні вимірювачі, розміщені на станції "Академік Вернадський" та в магнітоспряженій обсерваторії Haystack.

Джерело: ТСН

Читайте також: Мороз, сонце і холодні дощі: прогноз погоди на вихідні 4–5 грудня