Фото ілюстративне
Річка Устя бере початок на Здолбунівщині. Протяжність по території області 68 км. є лівою притокою р.Горинь і впадає біля смт.Оржів. Протікає через 19 населених пунктів і має 28 приток.

Рівненський обласний центр з гідрометеорології силами комплексної лабораторії спостережень за станом забруднення НПС проводить спостереження за забрудненням води р.Устя в межах села Великий Олексин по 19 показникам згідно Плану робіт на 2021 рік.

Показники які визначаються лабораторією:
- температура;
- значення рН (водневий показник);
- розчинений у воді кисень;
- біохімічне споживання кисню (БСК5);
- прозорість;
- електропровідність;
- кальцій;
- магній;
- гідрокарбонати;
- хлориди;
- сульфати;
- натрій;
- калій;
- нітроген амонійний;
- нітроген нітритний;
- нітроген нітратний;
- фосфор загальний;
- фосфор мінеральний;
- хімічне споживання кисню (ХСК);

Стан якості поверхневих вод річок залежить від багатьох чинників, зокрема: антропогенний вплив, погодні умови, пори року. В залежності від пір року якість води в річках змінюється, адже велику роль відіграє кількість опадів та температурний режим. Скиди різного роду нечистот впливають на стан хімічного забруднення води.

Річка Устя у межах «нижче міста» досліджується протягом років і має плачевний стан. Цьому сприяє високий рівень забруднення, а саме: змиви з доріг та полів, скиди підприємств, неорганізовані скиди, висока замуленість, низька пропускна здатність річки.

У теплу пору року, особливо в жаркі літні дні кисневий режим р.Устя значно знижується, адже інтенсивно протікають процеси цвітіння водоростей, процеси гниття, які потребують велику кількість кисню, окрім того річка постіно отримує антропогенне навантаження що підсилює дефіцит кисню у воді, а це все в сукупності призводить до замору риби, вимирання різних мікроорганізмів і ми часто відчуваємо неприємний запах прогулюючись біля річки.

Читайте також: У Рівному облаштують ще один кільцевий рух